Novi slučaj nasilja u zemunskoj školi, MUP na potezu

Posle prošlonedeljnog sastanka Tima za sprečavanje vršnjačkog nasilja sa roditeljima dece i direktorom zemunske Osnovne škole "Rade Končar" i preduzimanja svih mera da se problem reši, nasilje se ponovilo. Žrtve su sada bili dečaci koji su maltretirali druga, a njihovi roditelji traže zaštitu za svoju decu.

Ministar prosvete Mladen Šarčević napominje da je to pitanje sada za MUP.

"Mi smo sve te roditelje pozvali, umirili ih i dali im na znanje da će država reagovati u svim domenima. Priču smo dalje uputili ka MUP-u jer sada postoji sumnja da je majka deteta koje je bilo zlostavljano nagovorila druge ljude da se osvete, a to zaista prevazilazi naše kompetencije", kaže Šarčević. 

Dodaje da revanšizam nije bio potreban, jer je slučaj, iako sa zakašnjenjem, bio rešen. 

"Mislim da su mogli brže da reaguju i tek ću razgovarati sa njima, ali ovde sada ima posla za policiju. Poruka svih nas je jasna, to neće biti dozvoljeno", poručio je ministar.

Kaže da u svakom slučaju nasilja treba da reaguju i uključe se odrasli, pedagog, nastavnici, država, zdravstvo, policija...

"Nikada ne znate kako će se neko poneti, ali mi smo kao država rešili da se ništa ne gura pod tepih. Radimo sistemska rešenja, ali dugo se nije reagovalo i sada je barem sve javno", dodaje ministar.

Prevencija nasilja - zadatak svih

Da li je bilo psihičkog maltretiranja učenika, još se utvrđuje u školi. Dečak koji se žalio da ga učenici iz razreda maltretiraju prebačen je u dugo odeljenje, ali problem nasilja nije rešen, jer su pravdu rešili da dele neki drugi đaci.

"Ministarstvo, svi stručni ljudi u ministarstvu su tu zajedno sa Ministarstvom prosvete, a i njima da pomognemo da vidimo kako i na koji način da priđemo medijski i stručno toj deci i da vidimo kako i na koji način da uđemo u škole i da probamo nešto da promenimo. Moramo i ka tim roditeljima da idemo i da shvate da moramo zajednički da se bavimo time, kako porodica, tako škola, tako društvo, svako iz svoje nadležnosti", navodi Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Ovo je slučaj kada treba preispitati propuste i izvući pouku, smatra poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

"Mi stalno zaboravljamo da treba da učimo i na našim greškama, da nadležni treba da analiziramo da li je i gde je došlo do propusta, da li se možda moglo na vreme prepoznati to nasilje, tačnije diskriminacija, jer se radilo o slučaju da je dečak bio isključivan iz društva, nejednako tretiran zbog njegovog imovinskog statusa, porodičnog statusa, što je sve zabranjeno i što treba da vidimo na vreme i preveniramo", upozorava poverenica Brankica Janković.

Ako zvanična statistika pokazuje da je svako četvrto dete žrtva vršnjačkog nasilja, onda svi imamo razloga da budemo zabrinuti. Nasilje kojem se ne stane na put na vreme rađa novo nasilje - u porodici, partnerskim odnosima, nasilju na sportskim i drugim manifestacijama, i vodi ka ozbiljnim društvenim problemima.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
24° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се