Različiti univerziteti, isti problem – finansije

U okviru obeležavanja 210 godina postojanja Univerzitet u Beogradu je organizovao i međunarodnu konferenciju pod nazivom Autonomija i finansiranje univerziteta u Evropi. Profesori su jedinstveni u stavu da za visoko školstvo i nauku treba više da se izdvaja.

Autonomija i finansiranje univerziteta su dve ključne teme, podsećaju profesori.

"Finansiranje predstavlja jednu od ključnih tačaka državnih univerziteta zato što se finanisraju od strane države i, naravno, veće ulaganje u rad univerziteta može da poveća kvalitet rada", ukazao je rektor Univerziteta u Beogradu, akademik Vladimir Bumbaširević.

Tomas Esterman iz Evropske asocijacije univerziteta ističe da oni predlažu da se poveća finansiranje jer je ono u Srbiji malo u poređenju sa drugim evropskim sistemima visokog školstva.

I u zemljama u regionu, situacija je slična. Prorektorka Univerziteta u Mariboru prof. Marina Tavčar Krajnc kaže da moraju da traže dodatne izvore finansiranja.

"Mi moramo da ostvarujemo rezultate koji su važni društvu. Istovremeno, finansiranje u današnje vreme nije dovoljno na mnogim univerzitetima", navodi rektor Univerzitata u Bukureštu prof. Mirče Dimitru.

Generalni sekretar Mađarske rektorske konferencije dr Zoltan Dubeci je rekao da finansijska autonomija dovodi do boljeg učinka.

"Ako univerzitet ima veću nezavisnost, autonomiju, ne samo akademsku već i u finansijskom smislu, onda obično ostvaruje bolji učinak u odnosu na one koji imaju manje autonomije", rekao je Dubeci.

Brojni bilateralni ugovori 

Univerzitet u Beogradu ima potpisanih 250 bilateralnih ugovora.

"Suočeni sa svim onim što i jeste problem Zapadnog Balkana, a to je opadanje broja studenata, odlazak mladih, naravno da će to zahtevati određene strukturalne promene kad su u pitanju finansije. Rešenje mogu biti otvaranje novih odseka, stvaranje komplementarnih zajedničkih studija", objašnjava rektor Univerziteta u Zenici prof. Damir Kukić.

Da zemlja koja ne izdvaja dovoljno za nauku ne može da ima razvijeno i progresivno društvo smatra rektor Univerziteta u Sarajevu prof. Rifat Škrijelj.

"I mMi taj problem imamo u Bosni, koji upravo ne neki način pokušavamo da rešimo kroz oblike saradnje sa univerzitetima iz regije i Evropske unije", rekao je Škrijelj.

U Makedoniji postoji ograničenje finansijske autonomije, kaže prof. Nikola Jankulovski, rektor Univerziteta Sveti Ćirilo i Metodije u Skoplju.

"Možemo da govorimo o kadrovskoj ili funkcionalnoj autonomiji, ali među najvažnijim je finansijska. U Makedoniji postoji jedno ograničenje finansijske autonomije", rekao je Jankulovski.

U planu je stvaranje mreža univerziteta ujednačenih kvaliteta. Univerzitet u Beogradu član je Evropske asocijacije univerziteta, Unike, mreže Alpe-Adrija, Dunavske rektorske konferencija, Crnomorske mreže univerziteta, Uniadriona i drugih univerzitetskih asocijacija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво