Brnabić: IT osnova za još brži, održiv rast i razvoj

U specijalizovanom IT odeljenju u beogradskoj gimnaziji "Patrijarh Pavle" održan je prvi javni čas sa predstavnicima privrede o primeni programiranja u privredi, kojem su prisustvovali premijerka Ana Brnabić i ministar prosvete Mladen Šarčević.

Na času je programer zaposlen u Majkrosoftovom razvojnom centru Miroslav Grbić razgovarao sa učenicima o razvoju veštačke inteligencije u Srbiji i njenim različitim primenama i prikazao softver koji prikazuje kako računari mogu da oponašaju ljudski vid, prepoznaju različite objekte u prostoru i uče posmatrajući umetnička dela.

Do kraja školske godine ovakva predavanja održaće gostujući predavači, IT stručnjaci zaposleni u pojedinim kompanijama, u svim specijalizovanim IT odeljenjima u Srbiji.

Predsednica Vlade Ana Brnabić poručila je da su mladi koji su upisali IT odeljenja naša budućnost, a da su informacione tehnologije osnova za brži i održiv rast i razvoj Srbije i za drugačiju budućost za sve.

Istakla je da je za čak pet puta povećan broj specijalizovanih IT odeljenja u gimnazijama u odnosu na prošlu godinu.

"Ove godine je upisano 44 IT odeljenja, u 36 gimnazija, sa više od 800 učenika koji se od ove školske godine bave informacionim tehnologijama", podvukla je Brnabićeva.

Kako je rekla, bave se informacionim tehnologijama kao vezivnim tkivom, jer su IT tu da doprinesu većoj efikasnosti u oblastima o kojima uče u drugim predmetima.

"U svemu ovome pravimo jaču, snažniju i bolju Srbiju", podvukla je premijerka.

Dodala je da podršku IT odeljenjima daju i Inicijativa "Digitalna Srbija" i fondacija "Petlja", te da je zahvaljujući tom partnerstvu Srbija danas, makar u obrazovanju i programiranju u školama, jedan od lidera u Evropi.

Navela je da se nastavlja i sa uvođenjem digitalnih udžbenika u školama i podsetila da je od ove godine pokrenut taj pilot projekat u 2.000 učionica, što je važno da bi škola bila zanimljiva za decu, znanje prijemčivije i kako bi usvojili znanje koje sutra mogu da primene.

"Da konačno učimo decu onome što sutra mogu da primene. To je znanje za 21. vek", rekla je Brnabićeva.

Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da je gimnazija "Patrijarh Pavle" jedna od retkih škola koja ima dva IT odeljenja, dok samo jedna ima tri takva odeljenja.

Ove godine, dodao je, imamo 44 IT odeljenja, a taj broj će se povećavati, naveo je Šarčević i dodao da to znači da se dobro radi u osnovnim školama, jer su đaci mogli da polože prijemni.

"Dokazali smo da gimnazija može da bude strateški bitnija škola, ove godine je 25,5 odsto učenika u gimnazijama, što je više za 3,5 odsto. Pored toga, važna je i reforma prve godine gimnazije", naglasio je Šarčević.

Ukazao je da je u toku procedura uvođena elektronskih dnevnika u sve škole u Srbiji.

Šarčević je istakao da je uvođenje elektronskog dnevnika u Hrvatskoj, koja ima duplo manje škola i znatna sredstva iz EU na raspolaganju, trajalo pet godina, dok je u Srbiji u prvoj godini to urađeo uz donaciju "Samsunga" i uvedeno u 600 škola, koje su bile spremnije.

Kako je dodao, pre godinu i po dana, škole su se opirale, jer mnoge kolege još nemaju osnovnu digitalnu pismenost, ali da se to prevazišlo.

"Ove godine uvodimo u ostalih 1.200 škola i u toku je ta procedura", rekao je Šarčević i naveo da procedura zahteva do kraja godine obuku svih nastavnika.

"To će se i desiti, za to imamo sredstva", rekao je Šarčević i dodao da Ministarstvo telekomunikacija intenzivno radi na uspostavljanju mreže, kao i da se radi na nabavci opreme.

Dodao je da je mali problem zbog "roditeljskog modula", koji će, kaže, biti dostupan za sedam dana, zbog dodatnih provera. 

Kada je reč o drugom stranom jeziku, koji se sada ocenjuje opisno, a ne više ocenama, kao ranije, Šarčević je rekao da će biti izmenjen Zakono osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kako bi se ponovo uvele ocene.

"To je bio pokušaj u sistemskom zakonu da se jezik ne uči za ocenu, jer se on i ne uči za ocenu, već za standard jezika, jer u inostranstvu traže određen nivi. Niko nije ukinuo jezik, mislili smo da je ovo pametnije. Shvatili smo deca i nastavnici više vole ocene. A šta ćemo kad dođemo do eksterne mature, videćemo da li te ocene vrede toliko", rekao je Šarčević.

Direktor gimnazije "Patrijarh Pavle" Jasmin Nikolovski rekao je da će u toj školi učiniti sve da se đaci što bolje obrazuju, ali i da se osim znanja iz IT kod njih razvijaju patriotska osećanja, da ostanu u našoj zemlji.

"To je najvažnije, osposobiti ih da menjaju svoj prostor, Srbiju, i da budu ponos Srbije", rekao je direktor.

Dragan Tomić iz Inicijative "Digitalna Srbija" podsetio je da su oni pre nekoliko dana započeli kampanju "Budimo pametni", čiji je cilj popularizacija obrazovanja i širenje svesti da je trenutna industrijska revolucija velika šansa za Srbiju.

Upravo u okviru te kampanje zaposleni u kompanijama koje su članovi "Digitalne inicijative" će držati javni čas u svim IT odeljenjima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво