Francuska i Srbija obeležavaju kraj Velikog rata

Vek od završetka Prvog svetskog rata obeležava se brojnim manifestacijama u Srbiji, a neke od njih organizuje ambasada Francuske. Centralna ceremonija kojom ta država slavi kraj sukoba, biće održana u Parizu 11. novembra. Predsednik Emanuel Makron će tada ugostiti više od 80 šefova država. Na listi zvanica je i predsednik Srbije Aleksanadar Vučić.

Objavljivanje ratnog dnevnika francuskog maršala i srpskog vojvode Franša d' Eperea, naučni skupovi, putujuće izložbe i filmovi – deo su programa kojim se Francuska ambasada seća slavne istorije dva naroda.

"Predsednik Francuske Emanuel Makron pozvao je na ceremoniju 11. novembra 80 šefova država koji predstavljaju zemlje učesnice u ratu, nakon čega će, 12. i 13. novembra, uslediti Pariski mirovni forum, a Vučić je pozvan da predstavlja Srbiju", rekao je Frederik Mondoloni.

Ambasador je na konferenciji za novinare predstavio događaje koje Francuska organizuje povodom obeležavanja stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata, i tom prilikom zahvalio srpskim partnerima koji učestvuju u programu obeležavanja.

"Mi znamo koliko je hrabrosti srpski narod pokazao tokom rata, znamo da je Srbija izgubila više od četvrtine stanovništva, i uz Francusku je bila jedna od zemalja koje su najviše pogođene ratom. To je sukob u kome se zasnovalo naše iskreno prijateljstvo. Tokom Prvog svetskog rata smo bili saveznici boreći se za slobodu, a danas takođe branimo slobodu i stabilnost", naveo je Mondoloni.  

Kako je naveo, saradnja Francuske i Srbije nastavlja se i danas kroz zajednički rad na odbrani stabilnosti i slobode, pri čemu njegova zemlja, kako je naglasio, podržava sve incijative koje vode ka stabilnosti.

Među glavnim događajima u okviru obeležavanja 100. godišnjice okončanja Velikog rata, Mondoloni je naveo veliki prijem povodom 1. novembra – Dana oslobođenja Beograda, obeležavanje Dana primirja 11. novembra, a predviđen je i prijem povodom publikacije ratnog dnevnika francuskog maršala i srpskog vojvode Franše d' Eperea i polaganje venca na njegov spomenik.

Tu je, naveo je, i karavan francuskog filma kroz Srbiju, putujuća izložba "Naša istorija, naša sećanja", dva naučna skupa u saradnji s Balkanološkim institutom i s Vojnom akademijom i, 23. septembra, veliki koncert u "Kolarcu".

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević rekao je da je njeno pravo i dužnost da obeležava 100. godišnjicu završetka Prvog svetskog rata, tokom kojeg je Francuska stala rame uz rame sa Srbijom i izvojevala pobedu i slobodu.

"Od 2012. godine ozbiljno se bavimo tekovinama, Nemamo ni pravo, a ni razlog da se stidimo", rekao je Đorđević, istakavši da se Srbija uvek pravično borila za slobodu, a Francuska je uvek bila uz nju.

Zahvalio je Francuskoj i kao partneru Srbije na njenom putu ka EU.

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Olivera Vučković rekla je da su svi radovi na obnovi spomenika Zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu, koji ć danas biti otvoren, završeni u predviđenom roku.

Do svečanog otvaranja, Grad Beograd sprovešće parterno uređenje oko spomenika.

Na konferenciji u francuskoj ambasadi, direktorka festivala Artlink Jovanka Višekruna Janković najavila je Noć klavira na "Kolarcu" za 23. septembar, koju će prirediti dva francuska umetnika – Mišel Dalberto i Žan Pol Gasparijan, a izvešće francuska dela stvarana u vreme Prvog svetskog rata.

Na konferenciji za novinare u francuskoj ambasadi učestvovali su i naučni savetnik na Institutu za savremenu istoriju Stanislav Sretenović, načelnik katedre za društvene nauke na Vojnoj akademiji Slobodan Đukić, direktor Balkanološkog instituta SANU Vojislav Pavlović i direktor Izdavačke kuće "Prometej" Zoran Kolundžija.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи