Parada ponosa 16. septembra

Ovogodišnja Parada ponosa biće održana 16. septembra, pod sloganom "Reci da", najavili su organizatori na otvaranju Prajd info centra.

Član Organizacionog odbora Parade ponosa Goran Miletić najavio je da će Paradi prethoditi nedelja Ponosa, a da će 16. septembra, šetnja krenuti sa Trga Slavija do Trga Republike, gde će program ove godine trajati do večernjih sati, znatno duže nego do sada.

Ideja je da se sloganom "Reci da" obuhvate svi zahtevi LGBT zajednice, a pre svega zahtev za registrovanim partnerstvima i zakon o rodnom identitetu.

Upitan da li će uputiti Skupštini Srbije zahtev za usvajanje zakona o istopolnim partnerstvima, Miletić je kazao da su do sada zahtevali od vlasti da počne javna debata o tom zakonu, što se još uvek nije desilo, te da će iz tog razloga ove godine tražiti da se zakon usvoji bez debate koja će tome prethoditi.

Prajd info centar otvoren je u ulici Kralja Milana drugu godinu zaredom, a kako je rekao Miletić, prošle godine je Centar otvoren zbog primedbi da se Prajd dešava u Beogradu samo na dva sata.

"Prošle godine to je bila samo pilot ideja koju smo pokušali da realizujemo, jer smo imali dosta primedbi da se Prajd dešava samo na dva sata godišnje i da građani nemaju na taj način prilike da se upoznaju sa LGBT zajednicom, sa onim što su problemi, mogućnosti", kazao je Miletić.

Dodao je da je ideja prevazišla njihova očekivanja, te da je za mesec dana prošlo oko 3.000 ljudi, a imali su i odličnu saradnju sa državnim institucijama.

"Ove godine smo odlučili da Prajd info centar bude na većem prostoru, prostire se na 160 kvadrata i potrajaće najmanje sledećih šest meseci, a biće otvoren svakog dana od 10.00 do 20.00 časova", naveo je Miletić.

Prema njegovim rečima, Prajd info centar je prvenstveno namenjen LGBT zajednici i svim ljudima koji nisu odlazili u prostorije drugih organizacija da se raspitaju za informacije koje ih interesuju.

Istakao je da je Centar potpuno vidljiv, da na njemu jasno piše da je Prajd info centar, oivičen je balonima i nema nikakve dileme o čemu se radi i kojoj zajednici je namenjeno.

U Centru će raditi preko 200 volontera, a govoreći o saradnji sa policijom. Miletić je naveo da se ove godine došlo do trenutka kada je saradnja policije i LGBT zajednice došla do nivoa kao i u svim drugim razvijenim državama.

"Obavešteni su svi organi i teče prilično normalno. Prošle godine smo testirali saradnju i prošlo je sve bez ikakvih problema. Mi ne možemo raditi na tome koliko je policije potrebno, oni se staraju o tome i procenjuju u kolikoj meri je njihovo prisustvo potrebno", kazao je Miletić.

Što se tiče programa koji će se održavati u Centru, Miletić je kazao da se najviše odnosi na debate, predavanje, prikazivanje filmova, te kreativne radionice.

Aleksandar Savić, ispred Udruženja "Da se zna" i Belgrade prajda, kazao je da je Centar otvoren izložbom trans umetnice Nataše Stanojević pod nazivom "Ponosni", na kojoj je prikazano 12 portreta LGBT heroja i heroina.

Prema njegovim rečima, izložba je prodajnog karaktera, a prikupljeni prihodi su namenjeni autorki izložbe kao podrška.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво