Porodice nestalih i ubijenih sa KiM za procesuiranje odgovornih

Predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović očekuje da Specijalni sud za ratne zločine pripadnika nekadašnje OVK podigne optužnice po dokazima koji su mu dostavljeni za zločine nad Srbima. Na procesuiranje odgovornih još jednom pozivaju i porodice nestalih i ubijenih sa KiM.

Duško Čelić iz Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih smatra da bi bili poražavajući odgovori, kada bismo u testu opšte informisanosti postavili pitanje da li znate šta je Livočko jezero, šta su Žilivode, gde je Klečka. 

To su samo neka od mesta masovnog stradanja Srba i nealbanaca na Kosovu i Metohiji. Da se o njima malo zna, podsećaju porodice koje i danas tragaju za najbližima. 

"Ne želimo da su i dalje naše žrtve drugog reda. Imamo pravo na istinu, pravdu, slobodu, život i mir. Želimo da se vratimo na svoja ognjišta i u svoj zavičaj. Naše porodice su umorne od čekanja", kaže Nataša Šćepanović iz Udruženja kosmetskih stradalnika.

Posle gotovo dve decenije, mogli bi da dobiju odgovore na neka pitanja.

"U Gajru i u Kačaniku ćemo pretražiti dve lokacije za koje imamo određene informacije, nastavićemo proveru još nekih lokacija u okolini Đakovice. Ne odustajemo od Livačkog jezera, tražimo kako da pretražimo dno jer je muljevito", kaže Veljko Odalović.

Vladina Komisija za nestale je deo zločina prikazala na 3.500 strana. Ta dokumentacija bi, kažu, mogla da koristi Specijalnom sudu za zločine OVK kako bi podigao prve optužnice. U međuvremenu, porodice nestalih traže da zločince u odsustvu procesuiraju sudovi u centralnoj Srbiji.

"Pa kad budu dostupni ruci pravde, neka se obnovi suđenje, to je i obaveza prema Zakonu o krivičnom postupku", kaže Čelić.

Podsećaju i na lošu praksu pojedinih sudova i oslobađanje gnjilanske grupe. Usledilo je nakon mišljenja Vrhovnog kasacionog suda da je oružani sukob na KiM trajao do 2000. godine.

"I pored takvog pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda, Apelacioni sud donosi odluku da ono što je učinjeno u Gnjilanu leta 99. nije ratni zločin jer nije bilo oružanog sukoba, po njima se ratni sukob završio 12. juna", rekao je Miroljub Vitorović, zamenik tužioca za ratne zločine.

Od 1998. do danas na području Kosova i Metohije ubijeno je i kidnapovano tri i po hiljade Srba i nealbanaca. Njih 835 nestalo je nakon dolaska međunarodnih snaga.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 09. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара