Većina mladih planira da traži posao u inostranstvu

Veliki broj mladih planira da posao traži u inostranstvu, čak 63 odsto, jer sumnjaju da će naći posao po završetku školovanja ili rade na poslovima izvan svoje struke, rezultat je istraživanja u okviru projekta "Glas mladih u demokratskim procesima", a koji realizuje Krovna organizacija mladih Srbije.

Boban Stojanović iz Krovne organizacije mladih Srbije rekao je na pres konferenciji da formalna zaposlenost mladih raste, ali da postoje veliki problemi u usklađenosti obrazovnog sistema sa tržištem rada.

"Mladi ne smatraju da će brzo da se zaposle nakon završetka studija. Velika većina mladih koji su zaposleni ne rade na pozicijama za koje su se školovali, nezadovoljni su svojim obrazovnim programima koje pohađaju", rekao je Stojanović.

Rezultat istraživanja je i da je poverenje mladih u institucije izuzetno nisko, da veće poverenje imaju u Vojsku Srbije, crkvu, policiju, Ministarstvo omladine i sporta i Kancelariju za mlade, dok u centralne političke institucije i političke partije imaju izuzetno malo poverenja, rekao je Stojanović.

"Tek svaka treća mlada osoba u Srbiji redovno glasa na izborima, više od 37 odsto nikada ne glasa, dok ponekad glasa 31 odsto", rekao je Stojanović i dodao da 42 odsto mladih podržava ulazak Srbije u EU.

Demokratija nije oblik političkog režima u kojem mladi žele da žive, pokazalo je istraživanje, a Stojanović kaže da među mladima raste podrška liderima i vođama.

Klašnja: Fond za mlade talente stipendirao 24.400 mladih

Pomoćnica ministra za sport i omladinu Snežana Klašnja je rekla da je nezaposlenost jedan od osnovnih izazova sa kojima se suočavaju mladi u Srbiji.

Klašnja je istakla da je vlada veoma posvećena mladima.

Navela je, između ostalog, da je kroz Fond za mlade talente Republike Srbije od 2008. godine stipendirao 24.400 mladih za šta je država dala 6,7 milijardi dinara.

"Taj fond i dalje radi, a na godišnjem nivou nagrađuje više od 3.200 mladih ljudi", precizirala je Klašnja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво