Ko kontroliše bezbednost bazena

Posle nedavnih vesti da su na bazenima u Srbiji nastradali dečak i mladić, od kojih se jedan udavio u bazenu hotela u okolini Jagodine, a drugi u akva parku u Jakovu, usledile su one o utvrđivanju odgovornosti. U međuvremenu, u javnosti se pokrenulo pitanje kakva je bezbednost na bazenima koji su u privatnom vlasništvu.

Bezbednost bazena u privatnom vlasništvu, poput onih u hotelima i akva parkovima, gotovo da nije pod kontrolom inspekcije, tvrde u Udruženju spasilaca na vodi.

Imaju li takvi bazeni dovoljan broj spasilaca, ambulantu, redare, da li upozoravaju na klizave podloge, šta s polomljenim pločicama, samo su neka od pitanja, navode spasioci, koja bi trebalo proveravati i zaštititi građane od eventualnih povreda, čak i kobnih.

"Nažalost, na nekim od kupališta vlasnici uglavnom gledaju da imaju uspostavljen rad neke spasilačke službe kako bi sa sebe skinuli odgovornost, ali to nije u dovoljnom broju. Te kontrole nema ili je minimalna i uglavnom, ako je ima, to se ne radi na tim privatnim bazenima", rekao je Nemanja Milić iz Udruženja spasilaca na vodi Srbije.

Kako kaže, svaki bazen koji prima više od 1.200 ljudi mora da ima dežurnu ambulantu na bazenu sa doktorom, odnosno medicinskom sestrom. Ukoliko bazen ne prima više od 1.200 ljudi, oni moraju da uspostave komunikaciju sa nekom ambulantom koja je u njihovoj blizini.

Nadležnost sportskih, komunalnih i sanitarnih inspektora

U Ministarstvu sporta objašnjavaju da su za kontrolu bazena u privatnom vlasništvu koji imaju javnu namenu zaduženi sportski inspektori, ali pod određenim uslovom.

"Mora imati u samoj organizaciji sportsku delantost. Mnogi od njih, pogotovo gde su hoteli, organizovani su kao turističke organizacije, mnoga kupališta nisu organizovana kao sportske organizacije, nemaju sportsku namenu", objašnjava Predrag Peruničić, državni sekretar u Ministarstvu omladine i sporta.

Navodi da oko 4.500 sportskih objekata, među kojima su i brojni bazeni, kontroliše tek desetak sportskih inspektora.

"Svaka lokalna samouprava ima zakonsku osnovu da mora da zaposli, da ima svog sportskog inspektora. Nažalost, ta prva faza je zatajila, imamo u ovom momentu na lokalu četiri inspektora, na republici tri, u pokrajini pet", kaže Peruničić.

Bazene kontrolišu i komunalna i sanitarna inspekcija, iz čijih pisanih odgovora nismo saznali koliko su privatnih bazena kontrolisali i šta su utvrdili.

Spasiocima se ne izdaju dozvole 

Zatajilo je izdavanje dozvola za rad spasiocima. Posle obuke, Crveni krst im je, kažu, ne izdaje.

"Oni nisu i dalje uspostavili sistem po kojim pravilima, pod kojim uslovima će spasioci dobijati tu dozvolu za rad. Trenutno nijedan spasilac u Srbiji nema adekvatnu dozvolu za rad", kaže Nemanja Milić iz Udruženja spasilaca.

U Crvenom krstu tvrde da su spremni da izdaju dozvole za rad, ali da čekaju zeleno svetlo Ministarstva sporta.

"Odmah nakon što dobijemo saglasnost Ministarstva omladine i sporta na naš pravilnik", kaže Ranko Demirović iz Crvenog krsta.

U tom Ministarstvu kažu da nisu upoznati s tim da se dozvole ne izdaju.

"Ne vidim razlog zašto Crveni krst ne bi izdavao dozvole. Ja mogu da dam nalog, odnosno Ministarstvo da da nalog, da naš inspektor izađe u Crveni krst da vidi o čemu se radi", rekao je Peruničić.

I dok se to pitanje ne reši i ne zaživi bolja kontrola bazena, u čijem god da su vlasništvu – upozoravaju slučajevi poput nedavnih gde su dva dečaka izgubila život upravo na bazenima.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво