Šta donose izmene Zakona o porezu na imovinu

Nakon četiri godine primene, nadležni najavljuju izmene Zakona o porezu na imovinu. Od novih rešenja najviše očekuju preduzeća jer im je sadašnji zakon – po kome je osnovica za porez tržišna vrednost nekretnine – višestruko uvećao poreska zaduženja. Ostali su i bez olakšica za amortizaciju i kvalitet gradnje.

Iako je u prvoj zoni Beograda, vlasnici nekadašnjeg Radničkog univerziteta "Đuro Salaj", koji sa sličnim imenom i dalje postoji, pre četiri godine bili su zatečeni šest puta većim poreskim zaduženjem. Tada su RTS-u rekli da će se firma najverovatnije ugasiti.

"Bilo bi tako, a mi smo, međutim, angažovali sudskog procenitelja koji je uradio procenu naše imovine, i dostavili smo je Poreskoj upravi koja je prihvatila, a to je tri puta manje u odnosu na ono što su oni dali", navodi Ivan Kovačević, suvlasnik i direktor AD "Đuro Salaj".

U Uniji poslodavaca zameraju zbog velike razlike u visini osnovice koju propisuju opštine. Tržišna vrednost kvadrata ne bi trebalo da bude kriterijum već ona knjigovodstvena, naročito za neprofitne organizacije i zadužbine.

"Velika je razlika da li se ustanovljava vrednost proizvodnih u odnosu na neke komercijalne sadržaje. Sve u svemu nije dopustivo da Uprava prihoda sama određuje kolika će biti visina", ističe Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije.

Kovačević traži da se vrati amortizacija.

"Ne možete da za dva objekta na istoj lokaciji, jedan pored drugog, objekat koji postoji 70 godina i objekat koji je izgrađen 2017. da date tržišnu vrednost po istoj ceni", objašnjava Kovačević.

Stručnjci smatraju da je važeći zakon ukinuo raniju nepravdu, kada su firme koje dobro posluju plaćale ogroman porez iako ne poseduju vrednu imovinu, i obrnuto.

Izmene zakona trebalo bi da reše i problem vlasnika njiva na zemljištu sa građevinskom namenom.

"Faktičko stanje, drugim rečima ako vi obrađujete tu njivu, onda i plaćate kao njivu taj porez, jer je to druga vrednost i time rasterećuje vas kao poljoprivrednika", navodi Aleksander Grunauer iz Švajcarskog programa za poreze.

Privrednici podsećaju da im je Naknada za građevinsko zemljište bila predvidiviji trošak, nego što je to sada Porez na imovinu u koji je ušla i ta naknada.

U Ministarstvu finansija navode da je na njihovu radnu verziju Nacrta zakona stiglo 168 sugestija zainteresovanih udruženja i institucija, i da izrada nacrta tek sledi. Rano je kažu, da govore o konačnim rešenjima i roku za donošenje zakona.

Među novinama za vlasnike stanova, pominje se ukidanje akontacije i plaćanje poreza tek po dobijanju rešenja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи