Ljajić o turističkim agencijama: Potrebno odvojiti žito od kukolja

Grupa od 106 učenika iz Srbije koja juče nije mogla da uđe u hotel u Ljoret de Maru trebalo bi danas da krene za Beograd. Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić za RTS ističe da ceo slučaj nema veze sa turizmom i da je "malo reći da je reč o prevari".

Ljajić je gostujući u Dnevniku RTS-a, istakao da je osobi koja se nalazila na licu mesta sa učenicima oduzeta licenca pre nekih mesec dana i da je on, da bi organizovao putovanje, našao agenciju koja regularno posluje.

Kako je naveo, oni su zajedno učestvovali u prevari roditelja i dece.

Ministar je apelovao na putnike da uvek imaju ugovor o putovanju i da ne pristaju ni na nikakve priznanice da su uplatili neka sredstva, jer na osnovu ugovora mogu da se sprovode postupci.

U ovom slučaju, kako je rekao Ljajić, na sreću postoje priznanice da su roditelji uplatili novac ali šteta je mnogo veća i tiče se imidža agencija i turizma.

Ljajić je rekao da će po važećem zakonu agenciji biti oduzeta licenca ali da tu ima posla i za druge nadležne organe, ne samo za turističku inspekciju.

Dodaje da se vodilo računa da se ne ugase male agencije ali da će morati da se uvede red i da se pooštre uslovi kako bi u biznis ušli samo oni koji znaju da rade taj posao.

"Ne može svako kome padne na pamet da osnuje agenciju sa jednim ili dva zaposlena da uzima ovolike pare a mi posle da jurimo osiguravajuća društva da se ta sredstva nadomeste, a neko je zaradio novac od klasične prevare", rekao je Ljajić.

Dodao je da se razmišlja o mogućim zakonskim rešenjima koja bi mogla da uključuju veće garancije i veći keš depozit za osnivanje agencija koji bi mogao da bude minimum 10.000 evra.

Ministar Ljajić kaže da je postojeći zakon po evropskim standardima ali da ne postoji društvena svest i da se zato dešavaju prevare.

Apelovao je na građane i da se što više informišu pre odlaska na putovanje i uplate aranžmana, da vide s kim imaju posla i da li je nekome oduzeta licenca. Istakao je da je potrebno odvojiti žito od kukolja.

Kada je reč o telekomunikacionim uslugama, Ljajić je rekao da je postojala jedna nepravična praksa, da npr. ako je potpisan ugovor sa nekim operaterom koji traje dve godine, i nezadovoljni ste posle pola godine, niste mogli da ga raskinete ako ne platite sve rate u trajanju od dve godine.

Ubuduće će se u takvim slučajevima plaćati samo razlika između popusta i realne cene, poručio je Ljajić.

Navodi da je to velika stvar i da je predlog zakona prošao vladu i da očekuje da se to na jesen nađe u Skupštini.

Ministar je najavio i mogućnost kolektivne tužbe prilikom zaštite potrošača. Dodao je da se to rešenje usklađuje sa zakonima i da će moći da se koristi u svim situacijama kada je ugrožen kolektivni interes.

Objašnjava da postoji čitav niz slučajeva kada je kolektivni interes ugrožen, pojedinačne štete su male ali je zajednička šteta ogromna.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се