Edukativna radionica projekta "Reci NE radu na crno" u Pirotu

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević prisustvovao je edukativnoj radionici u Pirotu, koja je sprovedena u sklopu projekta "Reci NE radu na crno", gde su predstavljeni dosadašnji rezultati projekta, a diskutovano je i o načinima efikasnog suzbijanja nelegalnog rada.

Zoran Đorđević je istakao da je ovo druga po redu edukativna radionica, od predviđenih deset, koje će se do kraja tekuće godine održati u gradovima cele Srbije, saopštilo je resorno ministarstvo.

"Cilj Ministarstva i Inspektorata za rad jeste da kroz projekat 'Reci NE radu na crno' razgovaraju sa poslodavcima, sindikatima i radnicima i celoj javnosti ukažu na veliki značaj suzbijanja sive ekonomije i na korist koju imaju svi oni koji poštuju zakon Republike Srbije", rekao je Đorđević.

Kako je istakao ministar, efikasnost ovog projekta značiće celoj Srbiji, na prvom mestu zaštiti prava radnika, sprečiće se nelojalna konkurencija, a većom naplatom poreza i doprinosa omogućiće se i dodatno ulaganje u našu zemlju i time poboljšati uslovi života svih naših građana.

Vršilac dužnosti direktora Inspektorata za rad Stevan Đurović rekao je da Inspektorat rada, pored borbe protiv sive ekonomije, istovremeno radi na većoj bezbednosti zdravlja na radu.

"Imamo rezultate kojima se ponosimo. Prošle godine otkrili smo preko 22.000 lica koja su radila na crno, a od toga je 94 odsto zasnovalo stalni radni odnos. U toku ove godine imali smo 8.000 nadzora više, nego u istom periodu prošle godine i razultati pokazuju da je za nekih 20 odsto manji broj lica koji rade na crno", rekao je direktor.

Đurović ističe da su zakonske promene u okviru Zakona o radu usvojene u decembru mesecu prošle godine, a koje podrazumevaju da poslodavac mora da prijavi na zdravstveno i socijalno osiguranje radnika pre nego što lice počne da radi, uticale na postignute rezultate. 

"Akcijama koje sprovodimo svakodnevno postižemo smanjenje broja lica koja rade na crno, ali otkrivamo i dosta neregistrovanih subjekata. Prošle godine smo imali 769 neregistrovanih subjekata koji su radili bez zakonskih regulativa", rekao je Đurović i dodao da se uz podršku Norveške ambasade inspektori se dodatno tehnički opremaju i time se stvaraju uslovi za efikasniji rad.

Načelnica Pirotskog okruga Dragana Tončić istakla je da je edukativna radionica u okviru projekta "Reci NE radu na crno" dobra prilika da se podigne svest kod građana o štetnosti rada na crno, obzirom da Pirotski okrug ima više od 900 kompanija i preko 2.200 preduzetnika koji posluju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво