Nove sintetičke droge – smrtonosni otrovi

U Srbiji je sve više mladih koji koriste narkotike, a u poslednjih mesec dana od posledica konzumiranja novih, još opasnijih droga, umrlo je četvoro mladih ljudi. Zato je Vlada formirala Komisiju za borbu protiv narkomanije u školama koja će danas održati prvu sednicu. Nadležni upozoravaju da nove droge mogu da izazovu smrt već posle prvog konzumiranja.

Nove, jeftinije, dostupnije, ali i otrovnije sintetičke droge preplavile su Srbiju i čitavu Evropu. Nova mešavina narkotika koja sadrži jako opasne hemikalije na ljudski organizam može da deluje kao smrtonosni otrovi.

"Ono što je zabrinjavajuće što te supstance nisu dovoljno ispitane, a to znači da se ne zna u kojoj koncentraciji izazivaju toksične efekte i kakve sve efekte izazivaju", ukazuje Vera Lukić, toksikolog Instituta za sudsku medicinu.

Efekti su najčešće jako burni. Kod konzumenta se javlja uznemirenost, agitacija, agresivnost. Oni su dezorijentisani u vremenu i prostoru, govore nepovezano i imaju nagle promene ponašanja. A često ove simptome prati i halucinacija.

"Dolazi i do razvoja dramatičnih telesnih simptoma kao što su pojava izrazito visoke telesne temperature, zatim ubrzan rad srca, poremećaj srčanog ritma, povraćanje, bolovi i slično", napominje Ivana Stašević Karlić, v. d. direktora "Laze Lazarevića".

Ono što posebno zabrinjava, kažu nadležni, jeste da se granica onih koji konzumiraju spušta, pa su psihoaktivne supstance sve prisutnije među osnovcima i srednjoškolcima.

Zato se roditeljima savetuje da ukoliko sumnjaju da dete uzima neku psihoaktivnu supstancu odvedu na analizu krvi.

"Ono što roditelji treba da znaju je da svaka droga kada se unese u organizam ima svoj metabolički put. Ona se brzo metaboliše i u krvi se zadržava kratko. Međutim, nekoliko sati ili nekoliko dana droga može da se identifikuje u uzorku urina", dodaje Vera Lukić.

Ipak, ukoliko prođe 72 sata droga u organizmu u većini slučajeva ne može da se dokaže ni urinom. Tada se savetuje analiza dlake.

"Na taj način možemo da utvrdimo da li je dete unelo neku psihoaktivnu supstancu u dužem vremenskom periodu", ističe Lukićeva.

U periodu 2016. i 2017. godine , prema podacima Evropskog centra za monitoring droga, od predoziranja sintetskim opijoidima preminulo je 260 osoba.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи