Deca na putu droge, kako roditelji i škola mogu da pomognu

Direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj Mira Kovačević izjavila je za RTS da raste broj mladih koji probaju ili imaju bilo kakva iskustva sa psihoaktivnim supstancama, ali da to ne znači da automatski raste broj mladih zavisnika.

Nije mali broj dece koja prvi put dolaze u kontakt s drogom već u osnovnoj školi. Neki je čak probaju i sa 12 godina, pokazuju podaci MUP-a.

Da li raste broj dece i mladih koji konzumiraju drogu ili nam se samo tako čini jer se o tome možda više govori nego ranije, pitanje je za doktorku Miru Kovačević.

Mi neke zvanične svežije podatke nemamo. Ono što mi sada radimo je u novom Akcionom planu za borbu protiv droga, koji spremamo, je da na neki način insistiramo na tome da se država pobrine da se češće, redovno rade, ova istraživanja po metodologiji koja je primenja u evropskim i svim drugim zemljama, da bismo mogli na osnovu toga da organizujemo svoje dalje delovanje.

Šta pokazuje praksa u Vašoj bolnici?

Meni se čini da možemo govoriti o tome da raste broj mladih koji probaju ili imaju bilo kakva iskustva sa psihoaktivnih supstancama, ali to ne znači da automatski raste broj mladih zavisnika.

Da li roditelji pored razgovora sa decom i praćenja njihovog ponašanja, treba da budu, policajci - da ih nenajavljeno vode na testove i tako im stvore osećaj da će biti kontrolisani?

Često navodimo da roditelji, čini nam se, greše kada misle da je dete koje je napunilo 12, 13, 14 godina je već dovoljno zrelo, odgovorno, odraslo i da ne moraju dalje da vode računa o tome s kim se druži, kako provodi slobodno vreme, gde izlazi, s kim izlazi.

Kako primetiti kod one dece koja su odlični đaci, koja se bave sportom, imamo i takvih primera?

To je istina i ukoliko dete u dužem periodu redovnije konzumira neke supstance, to se svakako odražava na njegov izgled, na njegovo ponašanje, uspeh u školi, odnos prema roditeljima, prijateljima. Prosto ono se promeni i to se nekako lako vidi, ali ono što je problem da mnogi roditelji ne žele s tim da se suoče i onda dugo izbegavaju da pogledaju istini u oči.

Imamo Strategiju za sprečavanje zloupotrebe droga za period od 2014. do 2021. Akcionim planom predviđeno je da se sprovodi nacionalni program prevencije zloupotrebe droga u osnovnim i srednjim školama, da se raznim aktivnostima smanjuje interesovanje dece i mladih da probaju drogu i da se školski kadar edukuje da radi na prevenciji s njima. Koliko su škole uspešne u tome?

To je obavezni deo kurikuluma u razrednoj nastavi da se jedan ili dva časa godišnje tome posveti. Nama se sve češće obraćaju škole, naročito privatne, koje imaju tu mogućnost, sa željom da im pomognemo jer su primetili među svojim đacima da se polako širi ta pojava da deca konzumiraju supstance i da su pod dejstvom supstanci čak i na školskom času.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи