Da li je region na udaru nove migrantske krize

Srbija se ne suočava sa situacijom iz 2015. godine, a navodi da će zemlje Zapadnog Balkana biti centar za prihvat svih migranata su spekulacije, kaže za RTS izvršni direktor Grupe 484 Vladimir Petronijević.

Poslednjih meseci, velike probleme u vezi sa migrantima imaju BiH i Hrvatska, koja im ne dozvoljava ulazak a juče je intervenisala i policija. "Bićemo svedoci takvih događaja i ubuduće, jer je dinamika na balkanskoj ruti intenzivna", rekao je Petronijević gostujući u Dnevniku RTS-a.

Međutim, napominje da će mnogo zavisiti od odnosa Turske i EU, i da je važan broj migranata iz Afrike koji koriste balkansku rutu.

Na upozorenje Crvenog krsta da se povećava broj migranata na balkanskoj ruti, i da ih je ove godine prošlo 5.500, Petronijević kaže da se ti podaci odnose na migrante koji su identifikovani, ali da se oni oslanjaju i na krijumčare ljudi.

Srbija se ne suočava sa situacijom iz 2015. godine, naglašava Petronijević.

Komentarišući navode da će zemlje Zapadnog Balkana biti centar za prihvat svih migranata, pa samim tim i Srbija, Petronijević kaže da je to zabrinjavajući trend ali da je još uvek reč o spekulacijama.

Zapadni Balkan može biti veoma eksplozivan u kontekstu dinamike kretanja migranata, kaže Petronijević.

Takođe, kako primećuje, zemlje Zapadnog Balkana ipak imaju perspektivu članstva EU.

"Zašto bi pravili kampove na prostoru koji će za šest, sedam godina postati deo evropskog prostora", upitao je Petronijević.

Što se tiče opomene Unije Srbiji zbog ukidanja viza pojedinim zemljama, pre svega Iranu, Petronijević smatra da se mora postići izbalansirani pristup.

Vizni režim je deo spoljne politike koju država može da vodi samostalno, ističe on ali ukazuje na propust što ukidanje viza nije praćeno sporazumom o readmisiji.

O tome se sada razgovara, dodaje izvršni direktor Grupe 484.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи