Petina zgrada van registra, moguće uvođenje prinudnog upravnika

Pre pola godine istekao je rok u kojem su po zakonu sve zgrade morale da budu registrovane i da dobiju upravnika – komšiju ili profesionalca. Ipak, to nisu svi učinili, ali zbog toga niko nije ni kažnjen. Nadležni kažu da bi oni koji ne poštuju zakon mogli da dobiju prinudnog upravnika.

U Srbiji je mimo registra i dalje petina stambenih zajednica, kažu nadležni. Zgrada bez kućnih saveta ima u svim krajevima, pa i u niškoj Medijani gde su komunalni inspektori svakodnevno na terenu.

Saša Markišić iz te opštine navodi da je doneto 36 rešenja, a da su podneta 34 zahteva za postavljanje prinudnog upravnika.

Bojan Pešić iz Gradske uprave Pirota ističe da je do sada registrovano 155 stambenih zajednica na teritoriji tog grada. "Doneli smo 18 rešenja o postavljanju prinudnih profesionalnih upravnika", naveo je Pešić.

U više od 70 odsto registrovanih zgrada stanari su upravnika izabrali među sobom, a ostatak se odlučio da angažuje profesionalca.

"Sve zgrade koje su podnele prijave su registrovane, one koje nisu podnele prijavu su dobile inspekcijski zapisnik, a nakon toga i rešenje u kojem se pozivaju da u roku od par dana imenuju upravnika ili profesionalnog upravnika. One koje to nisu učinile nakon svega toga, dobiće prinudnu upravu", navodi Jovanka Atanacković iz Ministarstva građevinarstva.

Predviđeno je da profesonalni upravnik za svoj rad bude plaćen. Platu može, ali ne mora da dobije i upravnik iz redova komšija.

"Ja kao upravnik ne naplaćujem svoje usluge, jer ni prethodni stanari koji su obavljali tu dužnost to nisu činili, zašto bih ja?", kaže Olivera Milić, upravnica iz reda stanara.

Jedna anketirana stanarka navodi da plaćaju upravnika zgrade.

"Imamo upravnika iz naše zgrade, tako da je sve isto – plaćamo 150 dinara", kaže stanarka.

Kazna i do dva miliona dinara

Srđan Tošić, profesionalni upravnik, navodi da je posao naporan i da se susreću sa dosta problema.

"Posao je dosta naporan, dosta odgovoran, ima puno problema jer smo mi, da kažemo, oni koji smo bačeni u vatru da implementiramo novi zakon o stanovanju i održavanju zgrada, što mnogim stanarima nije bilo jasno o čemu se radi, naročito posle prvog računa u vezi sa tekućim investicionim održavanjem", navodi Tošić.

U zgradama gde ne mogu da se dogovore oko upravnika, preti prinudna uprava.

"Potpuno normalno funkcionišu i te zgrade u kojima je uvedena prinuda uprava, jer profesionalni upravnik ima zadatak da registruje i time se izbegava kažnjavanje zgrade. Čim je zgrada registrovana, prestaje osnov za izricanje sankcija, a s druge strane, pruža se i pomoć stanarima da organizuju sve poslove za kvalitetniji život", navodi Atanackovićeva.

U Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada precizirano je da svi koji ne registruju zgradu nakon isteka roka propisanog rešenjem inspektora, odnosno ne registruje upravnika, mogu da plate novčanu kaznu i do dva miliona dinara.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво