четвртак, 31.05.2018, 07:58 -> 08:54
Извор: РТС
Koje su prepreke za normalan život osoba sa invaliditetom?
U Srbiji živi oko 700.000 osoba sa invaliditetom. Oni se suočavaju sa različitim preprekama, od arhitektonskih, do diskriminacije. Poverenica za ravnopravnost Brankica Janković ističe da je negde razlog tome nedostatak finansijskih sredstvaa, a negde nerazumevanje propisa.
Kako otklanjati prepreke za osobe sa invaliditetom i kako unaprediti njihov položaj – glavna su pitanja o kojima će se u naredna tri dana govoriti u Beogradu na sedmom evropskom kongresu za osobe sa invaliditetom "Živeti u susretu".
Beograd je prvi put domaćin ovakvog dogđaja na kome će, kako je najavljeno, učestvovati više stotina učesnika iz 11 zemalja.
Cilj je da se svi umreže i kontinuirano rade na otklanjanju brojnih problema, ali i da Srbija bude u toku sa evropskim standardima.
Beograd je prvi put domaćin takvog događaja, zato što je, kako se navodi, dostigao zavidan nivo u pogledu poštovanja prava osoba sa invaliditetom.
"Ovakav kongres je svakako dobra prilika da vidimo šta su svetski i evropski standardi, posebno za one sa smetnjama u razvoju. Kao poverenica sam ponosna jer se održava u Beogradu i što ćemo moći da se predstavimo", rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, gostujući u Dnevniku RTS-a.
Istakla je da je postignut izvestan napredak u Beogradu, ali da treba da se preslika i na ostatak Srbije.
Raste broj pritužbi osoba sa invaliditetom. Prošle godine instituciji poverenice pristiglo je 114 pritužbi. Najčešće ukazuju na to da su diskriminisani prilikom pružanja usluga i pri korišćenju objekata i površina.
Pored arhitektonskih barijera, tu su i one u komunikaciji, mnogi nemaju tumače za zankovni jezik. Otežano ostvaruju osnovna prava – pravo na obrazovanje, zdavstvenu i socijalnu zaštitu, kulturu, sport.
Sprovođenje zakona sprečavaju različite prepreke, objašnjava Jankovićeva: Negde je u pitanju nerazumevanje propisa, kao u obrazovanju, a negde nedostatak finansijskih sredstava.
Jedna od tema na ovom kongresu biće i zapošljavanje. Iako država određenim merama podstiče poslodavce da zaposle osobe sa invaliditetom, mnogi i dalje imaju predrasude, sumnjaju u njihove sposobnosti i nisu spremni da im prilagode radna mesta.
Jankovićeva ukazuje da je problem nedovoljnih kompetencija povezan sa nedostacima u obrazovanju. Ističe da bi se zapošljavanjem osoba sa invaliditetom u državnim organima Srbija poslala dobra poruka privatnicima.
Inače, Republika Srbija se Pravilnikom opredelila da umesto da zapošljava osobe sa invaliditetom, tu obavezu izvršava opredeljivanjem sredstava u budžetu, koja se koriste za subvencionisanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
U Srbiji živi oko 700.000 osoba sa invaliditetom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар