Život bez oba bubrega – strah i nada u doniranje organa

Šabac je pre deset godina bio jedan od prvih gradova koji se uključio u akciju potpisivanja donorskih kartica. Međutim, ni potpis ponekad nije dovoljan da se pomogne drugima kad nade više nema. Samo na šabačkom odeljenju dijalize, na listi za novi bubreg i život je 15 pacijenata.

Srboljub Radovanović iz Šapca je pre tri godine u jednom danu ostao je bez oba bubrega. Od tada je više u bolnici nego kod kuće. Zbog oštećenih krvnih sudova gotovo svaka dijaliza je problematična. Zbog tromba, i po dve uzastopne operacije u jednom danu spasavale su mu život.

"Samo na rukama, a gde su ugradnje centralnih venskih katetera na vratu, ključnoj kosti sa jedne i druge strane, na preponama, preko dvadeset intervencija kojekakvih. Ostaje samo da mi se to radi na butinama i to je to. To je samo kupovina vremena", priča Radovanović.

Strepnja da će ugrađeni graf za dijalizu da stane, svakodnevna je i kod Srbe i kod medicinskih radnika šabačke bolnice.

Medicinska sestra Svetlana Popović ističe da Srba ima loše krvne sudove. "Više puta je kolabirao, tako da nikad nismo sigurni kakav će da bude ishod uključenja", kaže Popovićeva.

Na šabačkom odeljenju dijalize godinama gotovo da nema slobodnog kreveta. Dnevno u dve smene 126 pacijenata, godišnje preko 18.000 dijaliza.

Za transplantorni lanac kao put produžetka života, spremni su i edukovani timovi.

Jasmina Maksimović, anesteziolog bolnice "Dr Laza K. Lazarević" navodi da su oni u programu nabavke opreme koja je neophodna za praćenje donora organa.

"Računamo da ćemo do kraja ove godine ući u program donorske bolnice", kaže Maksimovićeva.

Predrasude najveći problem, apel građanima da zaveštaju organe

Najveći problem za više transplatacija, kažu lekari, jesu predrasude i zablude. I pored potpisane donorske kartice, odluku o doniranju organa porodice preminulih teško donose.

Slavko Nikolić, predsednik udruženja dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih invalida "Čivija", ističe da je život bez jednog bubrega veoma težak, a kamoli bez oba bubrega.

"Apelovao bih na sve građane Srbije da zaveštaju svoje organe, da postanu donori, jer donori spasavaju po šest sedam života. Ima tu mladih ljudi koji su ostali bez ikakvog cilja u životu", poručuje Nikolić.

Šabačkom saobraćajnom inženjeru dan i noć počinju sa istom nadom.

"Valjda ta želja mi daje snagu da će samo jednom zazvoniti telefon i da ću biti pozvan", kaže Srboljub Radovanović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво