четвртак, 10.05.2018, 23:50 -> 00:06
Извор: РТС
Udžbenik japanskog jezika "Kanđi" i na ruskom i engleskom
Usavršavanje znanja, korišćenje savremenih metoda i tehnologija, obezbeđuju kvalitet udžbenika i nastave, kaže japanolog i dekanka Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, profesorka Ljiljana Marković. Posle izdanja udžbenika japanskog jezika i pisma "Kanđi" na srpskom, pojavila su se izdanja i na ruskom i engleskom jeziku.
U saradnji sa ruskom kolegama na univerzitetima Lomonosov u Moskvi, kao i Tjumenu i Voronježu, naši japanolozi napravili su zajedničko srpsko-rusko izdanje na ruskom jeziku udžbenika "Kanđi".
Sa Univerzitetom u Kobeu, koji je jedan od najboljih državnih japanskih univerziteta, objavili su izdanje na engleskom jeziku za nastavu japanskog jezika stranim studentima.
"Uradili smo u međuvremenu još jedno izdanje ovog udžbenika na engleskom jeziku prilagođeno nastavi japanskog jezika širom sveta. To je urađeno sa Međunarodnim akademskim forumom i on se koristi širom sveta na preko 50 univerziteta gde se takođe japanski jezik predaje stranim studentima. Tako da je apsolutno naš program za japanologiju internacionalizovan u pravom smislu te reči", objašnjava Ljiljana Marković.
Nije bilo nimalo lako probiti se na japansko i svetsko tržište.
"Ali, na svu sreću ta tržišta su zasnovana na kvalitetu. I tu se prepoznaje original i kvalitet metoda. Tako da je naš metod, koji smo za ove 42 godine razvili u Beogradu, naša beogradska škola japanologije prepoznata kao izuzetno originalna, kvalitetna i daje dobre rezultate", dodaje Markovićeva.
Tome doprinose i česta predavanja inostranih profesora. Tako je japansku kulturu i stvaralaštvo, pre svaga slikarstvo, našim studentima približio profesor Eići Tosaki.
"Održao sam predavanje o japanskoj estetici, jer ja sam umetnik i istoričar umetnosti. I moj dede je bio čuveni slikar. Želeo bih da i ovde imam izložbu, da organizujem radionicu", kaže Eići Tosaki.
Da podsetimo, japanski jezik, književnost, kultura na Filološkom fakultetu izučavaju se 42 godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар