Vojvođanske tvrđave, salaši i vina magnet za turiste

Turistički radnici procenjuju da će tokom Uskršnjih praznika Novi Sad i okolinu posetiti za četvrtinu više turista nego lane. Samo u Novom Sadu broj stranih turista veći je za čak 65 procenata nego u februaru prošle godine, dok je u ostalim delovima Vojvodine broj turista povećan 12 odsto.

Nepregledna ravnica naslonjena na Dunav i Frušku Goru, sa čak 67 dvoraca i bezbroj crkava, samo su neke od atrakcija Vojvodine. Najviše turista ipak dođe u Novi Sad i Suboticu.

"Za vreme ovih praznika je više od 90 odsto turista, a najviše je stranih turista koji su posetili Vojvodinu. Ono što se očekuje u Novom Sadu je porast u popunjenosti kapaciteta do 25 procenata", ističe direktorka Turističke organizacije Vojvodine Nataša Pavlović.

Staro gradsko jezgro sa autentičnom arhitekturom, značajne kulturno-istorijske institucije i tutula Evropske prestonice kulture, pored domaćih i onih iz regiona, privlači turiste najviše iz Turske i Izraela.  

"U okolini Novog Sada postoje i brojni salaši koji su vrlo atraktivni, posebno sada kada dolazi lepše vreme. I čarde na Dunavu su takođe vrlo atraktivne", objašnjava Tihana Putin iz Turističke organizacije Novog Sada.

Sakrivene su na obalama moćnih evropskih reka i obroncima preko 30 rezervata i spomenika prirode koliko ih ima u Vojvodini. Turiste privlače i vekovima stari gradovi i 10 tvrđava koliko ih ima u pokrajini.

Najprepoznatljivija je Petrovaradinska tvrđava pored Novog Sada, mesto koje će posetiti svaki turista koji dođe u ovaj grad. Inače je iz 17. veka i spomenik je kulture od izuzetnog značaja. Pored ovoga, samo 12 kilometara od Novog Sada nalazi se i jedan od najznačajnijih evropskih istorijskih spomenika – Kapela mira, gde je potpisan sporazum između Turske i Austrougarske, kada je zaustavljen napad Sulejmana na Beč. To nije sve što nude Sremski Karlovci, koje godišnje poseti 200.000 turista.

Patrijarški dvor, gimnazija, Bogoslovija, Saborna crkva, kao i većina građevina su pod strogom zaštitom države. Poznati su i po vinu koje se ovde pravi od drugog veka, a skoro svaka kuća ima svoj podrum, neki su otvoreni za turiste.

 "Njih imamo dvadesetak na teritoriji opštine. Kada kažem dvadesetak to su one koje i primaju turiste. Turisti mogu da posete podrume i degustiraju vino", napominje direktorka turističke organizacije Sremskih Karlovaca Jasmina Beljan Iskrin.

Jedna podrum je star preko 150 godina, a dugačak 50 metara. Četiri genracije gaji nekoliko sorti grožđa. 

"Kada dođu u naš podrum, mi odradimo prezentaciju ispričamo im o familiji, o zasadima, posle je degustacija četiri-pet vina i gledamo da im damo sorte koje su vezane za Sremske Karlovce", kaže vinar Petar Bajlo.

U pokrajini možete videti i muzejske primere života, poput đermova, vetrenjača ili starih fijakera, koji pored turističkih atrakcija godišnje u Vojvodinu privuku preko pola miliona turista.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи