Kako se odgovorno ponašati u blizini reka i na kupalištima

Sezona na rekama se približava, a vodotokovi u Srbiji su posle zime brzi i nabujali. Teško je zamisliti da se neko može udaviti u Nišavi koja se tokom leta može pregaziti, a baš to se dogodilo jednom mladiću ovih dana u Nišu. Jedno dete stradalo je u Sijarinskoj banji, a u martu dečak iz Arilja u nabujalom Rzavu. Stoga je neophodno odgovorno ponašanje u blizini vode – decu ne puštati samu i obavezno koristiti zaštitne prsluke. Skakanje sa mostova je nedopustivo.

Igor Grčić iz Ronilačke jedinice Žandarmerije kaže za RTS da se nekoliko tragičnih slučajeva u poslednje vreme dogodilo u uslovima visokih vodostaja i bujičnih voda, nakon topljenja snega i obilnih padavina.

Apeluje na građane, naročito one sa malom i maloletnom decom, da se odgovorno ponašaju kada borave na vodi ili u priobalju.

Savetovao bih roditeljima da decu bez nadzora ne puštaju u blizini reke, pogotovo u ovom periodu, rekao je Grčić.

Naveo je da je od prošle godine, na inicijativu ministra unutrašnjih poslova, uveden školski predmet Osnovi bezbednosti dece, za četvrti i šesti razred osnovnih škola.

"Kontinuirano se održavaju predavanja na kojima se ukazuje na sve potencijalne opasnosti. I Ronilačka jedinica Žandarmerije je od prošle letnje sezone uključena, na istu inicijativu, i širom Srbije održala niz pokaznih i taktičkih vežbi, gde je ukazano kako se treba ponašati na kupalištima i na vodi, kako bi se povećala bezbednost", dodao je Grčić.

Komentarišući video-snimke na internetu, na kojima deca skaču sa mostova ili se, primera radi, posle maturskih večeri kupaju oko gradskih splavova, Grčić je istakao da je reč o opasnom ponašanju jer ta mesta nisu uređena za kupanje.

"To su mesta na kojima su postavljeni plutajući objekti na vodi, isključivo za boravak na tim objektima. Skrenuo bih pažnju da se izbegava skakanje u vodu na tim mestima i kupanje u njihovoj okolini. Skokovi sa mostova su takođe nedopustivi", istakao je Grčić.

Dodao je da je nošenje zaštitnih prsluka veoma bitno.

"Ljudi svojom grubom nepažnjom, zbog 1.500 dinara koliko košta prsluk, dovode svoj život u opasnost. Imali smo nekoliko slučajeva pecaroša ili lovaca na patke u zimskom periodu, koji su upravo stradali zbog padanja u vodu sa čamca i nenošenja zaštitnih prsluka. Prsluk je jako bitan i obavezan deo opreme na svakom plovilu", naglasio je Grčić.

Poručio je da će se Žandarmerija i ove godine posvetiti tome da doprinese smanjenju broja tragičnih slučajeva na vodenim tokovima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом