Trivan: Prerada otpadnih voda pitanje svih pitanja za Srbiju

Povodom Međunarodnog dana voda, 22. marta, u Beogradu je održan seminar "Specifični planovi implementacije direktiva u sektoru voda" na kojem je poručeno da ulaganje u životnu sredinu nije trošak, već investicija.

Ministar zaštite životne sredine, Goran Trivan istakao je da je Ministarstvo, na čijem je čelu, zaštitu vode postavilo kao prioritet i dodao da je u tom smislu Srbiji neophodno oko 300 sistema za preradu otpadnih voda, čija će izgradnja koštati između četiri i pet milijardi evra.

"Ovo nije priča o novcu, ovo je priča o potrebi da se prvi prioritet, koji je Ministarstvo zaštite životne sredine postavilo, tretira na ispravan način i da brzo pristupimo izgradnji sistema za preradu otpadnih voda", rekao je Trivan.

Smatra da je prerada otpadnih voda pitanje svih pitanja za Srbiju, jer je, kako kaže, daleko od standarda Evropske unije, ali i zbog toga što Srbija spada u zemlje koje ne raspolažu velikim količinama pijaćih voda.

"Od desetina sistema za preradu otpadnih voda, što se mene lično tiče, samo tri do pet funkcioniše na zadovoljavajući način, svi ostali ne funkcionišu na zadovoljavajući način", ukazao je Trivan.

Govoreći o vodama u Vojvodini, ministar kaže da su vode u tom delu Srbije u većoj meri kontaminirane, ali da država ulaže napore da poboljša kvalitet vode u severnom delu naše zemlje, navodeći da je u Zrenjaninu završeno postrojenje koje čeka kraj formalne dokumentacije "kako bi voda uspešno došla do građana".

Ministar se protivi da pijaćim vodama gazduju pojedinci i firme van Srbije, jer je voda, ističe, strateški resurs kojim ko bude u budućnosti raspolagao pretendovaće da su građani sigurni, bezbedn, a da je država nezavisna.

Trivan, međuti, ukazuje da voda nije samo resurs, već može biti i pretnja, te da će se godinama povećati broj prirodnih katastrofa, posebno kada su u pitanju bujice, i naveo da je važno da svi bujični tokovi budu uređeni tehnički i inženjerski.

Na otvaranju seminara govorio je i direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović, koji je rekao da, kada se govori o upravljanju vodima, najveći izazov za Srbiju biće proces evropskih integracija, odnosno ispunjenje broja sistema otpadnih voda.

"Srbija je započela taj proces, uveliko se radi u Leskovcu, Velikom bačkom kanalu, započet je posao u Kraljevu, sprema se dokumetnacija za Niš i Novi Sad, a gradonačelnik Beograda je potpisao memorandum sa kineskim partnerima za izgradnju postrojenja u Beogradu", ukazao je Radović.

Kaže da izgradnja postorojenja ne predstavlja trošak, već investiciju i šansu da se zaposle mladi i obrazovani ljudi, inženjeri, ekolozi, IT stručnjaci.

"Imaćemo dobitnu kombinaciju, pored toga što ćemo imati zdravu i čistu vodu, mi ćemo i zaposliti veliki broj ljudi u ovom procesu", zaključio je Radović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
20° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се