Svetska nagrada vladinoj Kancelariji za IT i e-Upravu

Kancelarija za IT i e-Upravu je dobitnik svetske nagradu za doprinos razvoju informacionog društva u kategoriji "stvaranja dobrog okruženja za razvoj informacionog društva", koju sedmu godinu zaredom dodeljuje Svetski samit o informacionom društvu. Nagrada uručena u Ženevi.

Ovaj samit i dodelu nagrada zajednički organizuju ITU, UNESKO, UNDP i ove godine okuplja 85 ministara i više od 200 organizacija.

Kancelarija za IT i e-Upravu je pobedila u oštroj konkurenciji od ukupno 685 prijavljenih i 492 nominovana projekta vladinih institucija, kompanija i organizacija civilnog društva iz celog sveta, navodi se u saopštenju vladine Kancelarije.

Kancelarija se prvo našla među 90 finalista i to među prvih pet projekata sa najvećim brojem osvojenih glasova u okviru svoje kategorije, od ukupno milion pristiglih glasova preko interneta, da bi potom bila proglašena za pobednika.

"Svetski samit o informacionom društvu prepoznao je osnivanje Kancelarije za IT i e-Upravu i ostvarene rezultate u oblasti elektronske uprave, kao jedan od ključnih momenata za razvoj informacionog društva i digitalizaciju u Srbiji", istakao je doc. dr Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i e-Upravu na dodeli nagrada.

Jovanović je na svečanom uručenju nagrada održanom na Forumu u Ženevi, koji je okupio 85 ministara i više od 200 predstavnika vlada, nevladinih organizacija, direktora IKT kompanija, obrazovnih institucija i zainteresovanih za razvoj informacionog društva, istakao da je Kancelarija za kratko vreme uspela da napravi veliki pomak ka ostvarenju globalnih ciljeva Ujedinjenih nacija u sferi informacionog društva.

"Formiranje prvog Državnog data centra, uspostavljanje nacionalnog Portala otvorenih podataka, automatska overa zdravstvenih kartica, elektronska prijava preduzetnika, plaćanje platnim karticama, e-Novcem i integrisanim elektronskim bankarstvom na nacionalnom Portalu e-Uprava, zatim realizacija projekta "Bebo, dobrodošla na svet" i "e-ZUP" i otpočinjanje projekta "e-Inspektor", te realizacija dva kruga prekvalifikacija u IT sektoru, kao i uspostavljanje CERT-a državnih organa, samo su neki od ključnih projekata elektronske uprave koji su realizovani u prethodnih šest meseci u Srbiji", navodi se u saopštenju.

Direktor Kancelarije se zahvalio organizatorima Foruma Svetskog samita o informacionom društvu na ovom prestižnom priznanju, ali i premijerki Ani Brnabić, koja je digitalizaciju i razvoj informacionog društva postavila kao jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije.

Priznanje Poljskoj za uvođenje širokopojasanog interneta u škole

U Ženevi su nagrađani i Poljaci zbog projekta kojim se uvodi širokopojasani internet u sve škole. Projekat predviđa bezbedan internet u više od 30 hiljada objekata do 2020. godine.

Zamenik ministra za digitalne poslove Poljske Karol Okonski naveo je da je projekat pokrenut kao borba protiv digitalne isključenosti, posebno u oblastima i školama gde učenici ne mogu da prušte sebi korišćenje interneta.

"Bićemo pri ruci da im omogućimo da interaktivno komuniciraju u svom gradu i koriste druge tehnologije", dodao je Okonski.

Tajlandski projekat "Dobro dete-dobro srce", među istaknutima je zbog toga što su u prethodnih nekoliko godina uz pomoć IT tehnologije obezedili školarine za gotovo 700 studenata.

"Mi snimamo dokumentarce o životima te dece koje objavljujemo, a zatim uz pomoć IT tehnologije prikupljamo donacije. Te priče objavljujemo na Jutjubu, Fejsbuku, Tviteru i na našem sajtu. Ti studenti dobijaju donacije sve dok ne diplomiraju", objasnio je Vilaj Kingprade iz organizacije "AIS Tajland".

Samit u Ženevi i ove godine je okupio svetsku IT elitu. Čak 85 ministara i oko 200 delegacija debatovalo je o boljoj i inovativnoj upotrebi IT tehnologija. Jedan od predloga bio je osnivanje regionalnih digitalnih zajednica.

Svetski samit o informacionom društvu od 2012. godine nagrađuje državne institucije, nevladine organizacije i kompanije iz privatnog sektora koji su na inovativan način iskoristili informacione i komunikacione tehnologije kako bi unapredili svoje okruženje i time ujedno doprineli ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija donesenih 2015. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи