Albanci sa Kosova voljni da plate do 2.500 evra za šengen pasoš

Zbog nedostatka liberalizacije viza, mladi Albanci na Kosovu ne oklevaju da pronađu alternativne načine za odlazak u zemlje Evropske unije, spremni da plate i hiljade evra, čak i po cenu da ilegalno napuste Kosovo, prenose prištinski mediji.

"Koha TV" objavila je video snimak, na kojem se vidi da su dva mladića spremni da plate dosta para, za pasoš koji bi im omogućio da napuste Kosovo.

Primer je zabeležen u Glogovcu, gde osoba sa inicijalima M. B., obećava nekolicini mladih ljudi da će im omogućiti pasoše različitih zemalja EU.

Dva mladića treba da plate po 2.500 eura, kako bi dobili slovenački pasoš.

M.B. im je rekao da će im omogućiti pasoš u roku od 15 dana, ali da će morati da ih preuzmu u Ambasadi Slovenije.

M.B. tvrdi da to neće biti falsifikovani pasoši i da je za to potrebna "razumna svota novca". Ubeđujući mladiće da to nije mnogo novca, M.B. tvrdi kako će imati pasoš za čitav život.

U daljoj konverzaciji, vidi se, da prodavac pasoša objašnjava mladićima kako će sumu izdvojenu za pasoše brzo zaraditi na zapadu.

KTV je kontaktirao sina osobe s inicijalima M.B. koji im je preko telefona rekao da njegov otac nije kontaktirao porodicu dva meseca, od kada je rekao da putuje u Hrvatsku.

Takođe, KTV je zatražio od kosovske policije, odgovor na pitanje da li znaju da se pasoši i vize prodaju na ovaj način, ali policijski službenici nisu reagovali.

Takođe nisu odgovorili ni na pitanje da li imaju podatak da je M.B. napustio Kosovo, kako je rekao članovima njegove porodice.

Kosovske vlasti se dve i po godine muče sa demarkacijom granične linije sa Crnom Gorom, što je centralni uslov Evropske unije za odobravanje vizne liberalizacije žiteljima Kosova.

Kosovski premijer Ramuš Haradinaj i predsedništvo kosovske skupštine za sutra  su sazvali  sednicu parlamenta na kojoj bi trebalo da se na dnevnom redu, ponovo, po ko zna koji put, nađe pitanje demarkacije sa Crnom Gorom.

Za ratifikaciju sporazuma o razgraničenju, potrebno je da u kosovskoj skupštini glasa 80 od 120 poslanika.

Otpor ratifikaciji sporazuma nailazio je zbog tvrdnje opozicionih poslanika da Kosovo njime gubi oko osam hiljada hektara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво