Ministri o statusu učenika hrvatske i srpske manjina

Ministri prosvete Srbije i Hrvatske Mladen Šarčević i Blaženka Divjak razgovarali su u Zagrebu o statusu učenika srpske manjine u Hrvatskoj, statusu učenika hrvatske manjine u Srbiji, lektoratima i potencijalima saradnje u oblasti državne mature.

Nakon sastanka ministri su bili zadovoljni konstruktivnim i sadržajnim razgovorom.

Mladen Šarčević je poručio da Srbija i Hrvatska mogu uspešno sarađivati.

"Delimo iste vrednosti i mišljenja, a s obzirom da se mnogi procesi unapređenja kvaliteta obrazovanja mogu voditi regionalno, Srbija i Hrvatska mogu uspešno sarađivati", rekao je Šarčević.

Najavio je da će uskoro biti okončane procedure u vezi s osnivanjem lektorata za hrvatski jezik na Univerzitetu u Novom Sadu, što će biti prvi od tri lektorata za koji je hrvatska nacionalna manjina izrazila interes.

Kada je reč o obrazovanju učenika hrvatske manjine u Srbiji, ministar je istakao da je problem nedostajućih udžbenika za osnovne škole rešen, a da će usvajanje novog zakona o udžbenicima kroz formu digitalnih udžbenika rešiti i problem nedostajućih udžbenika za srednje škole na hrvatskom jeziku.

"Srbija insistira na principu reciprociteta", naglasio je Šarčević i dodao da je zadovoljan onim što je čuo od hrvatske koleginice kada je reč o uslovima za obrazovanje srpske manjine u Hrvatskoj.

Tokom sastanka, ministar je ukazao na probleme koje srpske škole imaju jer nisu registrovane kao manjinske škole.

Obrazovanje manjina na principu reciprociteta

Ministarka Divjak kao važnu i dobru vest navela je najavu otvaranja hrvatskog lektorata na Univerzitetu u Novom Sadu naredne akademske godine.

"To je važno kako za nastavu koja se izvodi u školama na hrvatskom jeziku u Vojvodini, tako i za stručnost nastavnika koji izvode tu nastavu", napomenula je Divjak.

Ministarka je izrazila i zadovoljstvo što je rešen problem nedostajućih udžbenika za hrvatsku nacionalni manjinu za osnovne škole i pozdravila najavljeno rešenje za nedostajuće udžbenike za srednje škole pomoću digitalnih sadržaja.

Kada je reč o obrazovanju učenika srpske manjine u Hrvatskoj, Divjakova je ukazala na važnost principa reciprociteta i rekla da je nastava na srpskom jeziku omogućena za 28 programa, od kojih interesovanje postoji za 16.

Ministri su, takođe, istakli mogućnost saradnje ispitnih centara za državnu maturu, u procesu vrednovanja rada visokoškolskih ustanova, njihovog finansiranja i načina usklađivanja obrazovanja i tržišta rada.

Tokom posete Zagrebu, Šarčević je razgovao i sa Jasminom Havranek, direktorkom Agencije za nauku i visoko obrazovanje, saopšteno je iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом