Novi napredak Srbije na listi evropskih zdravstvenih sistema

Na listi rangiranja zdravstvenih sistema, Srbija je nastavila da napreduje. Za prošlu godinu osvojili smo 673 boda, od mogućih hiljadu. Na listi od 35 ocenjivanih zemalja, Srbija je zauzela 20. mesto i delimo ga sa Italijom. Srbija u tom rangiranju učestvuje od 2012. godine, kada smo bili poslednji. Proveravaju se - prava i obaveštenost pacijenata, pristup zdravstvenoj zaštiti i ishodi lečenja, obim i područje usluga, prevencija, korišćenje farmaceutskih proizvoda.

Srbija je najveći napredak ostvarila u oblasti lečenja onkoloških pacijenata i radioterapiji, u prevenciji mentalnih oboljenja, ali i u razvoju programa transplantacije.

U protekloj godini, Srbija je imala najviše donora i najviše transplantacija. Napredak u toj oblasti primetili su i oni koji su ocenjivali zdravstvene siteme 35 zemalja. Da imamo više transplantacija, važno je i za pacijente, i za društvo i državu.

"Uvek su vam potrebna infrastrukturna i kadrovska poboljašnja, i ono što nam nedostaje je transplantacija pluća koja je kompleksna stvar. Transplantacioni program je definitivno pokazatelj kvaliteta i zrelosti jednog zdravstvenog sistema, i sigurno je i to doprinelo činjenici da smo se podigli na rang lestvici razvijenih zdravstvenih sistema Evrope", navodi Doc. dr Svetozar Putnik, direktor Klinike za kardiohirurgiju - KCS.

Kvalitet zdravstvenog sitema proverava se u pet kategorija, i na osnovu 48 indikatora. Zbog informatičkog unapređenja zdravstenog sistema, uvođenja elektronskog recepta, kraćeg čekanje na terapiju onkoloških pacijenata i poboljšanja u oblasti mentalnog zdravlja, bolje smo rangirani od većine naših suseda.

Manje bodova imaju - Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, Albanija, Mađarska, Grčka, Bugarska, Rumunija.

"Zastarelost aparata, zakazivanje, dugo čekanje..."

Građani navode da lekari na osnovu uslova u kojim rade pružaju dobru negu ali sa druge strane imaju primedbe koje se tiču zastarelosti aparata, zakazivanja i dugog čekanja.

"Uz radioterapiju koja se značajno popravila i popraviće se i ove godine, uz odobravanje na račun fonda novih inovativnih lekova iz oblasti imunoterapije biološke terapije, mi značajno popravljamo status u Evropi", navodi Prof. dr Radan Džodić, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Ivana Stašević Karličić, direktor Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" navodi da je depresija u najvećem porastu u odnosu na ostala mentalna oboljenja.

"Formiraju se odnosno obogaćaju službe domova zdravlja psihijatrijskim službama. U vezi sa tim je i skrinig za depresiju, koja je u najvećem porastu od svih mentalnih boljenja", navodi Stašević Karličić.

Najviše bodova 924, prema oceni Evropskog potrošačkog indeksa, dobila je Holandija a slede zdravstveni sistemi Švajcarske, Danske, Norveške.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво