Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da je kao jedan od najvažnijih strateških ciljeva tog ministarstva unapređenje položaja i zaštita prava osoba sa invaliditetom kroz afirmaciju razvoja invalidske zaštite u okvirima moderne, pluralne socijalne politike. Položaj osoba sa invaliditetom mora se intenzivnije unapređivati, ističe poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, ministar Đorđević ističe da se prvi pravac saradnje ogleda u neposrednom učešću predstavnika udruženja osoba sa invaliditetom u svim radnim grupama koje su formirane u cilju izrade nekog zakonskog, podzakonskog ili strateškog dokumenta.

Ova saradnja usmerena je ka donošenju ili pokretanju inicijative za izmenu zakonskih i strateških dokumenata koja nude rešenja koja doprinose uključivanju osoba sa invaliditetom, kao i praćenju primene zakona i propisa, uključujući i one koji nisu u nadležnosti Ministarstva, jer neka od navedenih rešenja mogu uticati pozitivno ili negativno na kvalitet života osoba sa invaliditetom, rekao je Đorđević, a saopštilo Ministarstvo.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će nastaviti da pruža finansijsku i svaku drugu vrstu pomoći i saradnje udruženjima koja sprovode programe u cilju zaštite prava i unapređenja položaja osoba sa invaliditetom.

"Želimo da stvar pomerimo napred i da napravimo neki iskorak, želimo da pružimo mogućnost tim ljudim da rade da privređuju da budu deo našeg društva i da se ne osećaju odbačeno. Želim da im poručim da država stoji uz njih, da ćemo u sledećoj godini još više finasijskih sredstava odvojiti za njih i da ćemo probati zajedničkim radom zajedničkim projketima da unapredimo i njihov život", rekao je Đorđević.  

Podrška je usmerena na programe koje realizuju udruženja na celoj teritoriji zemlje, a posebno u oblasti sprečavanja diskriminacije, razvoja servisa na lokalnom nivou kroz uvođenje novih usluga koje kao pružaoci sprovode udruženja u cilju pružanja podrške osobama sa invaliditetom, što za rezultat ima veći stepen njihove uključenosti u socijalni i ekonomski život društva.

Đorđević kaže da je upravo zato od suštinskog značaja da se organizacije civilnog društva koje okupljaju osobe sa invaliditetom još aktivnije uključe u rešavanje problema sa kojima se te osobe suočavaju, a Ministarstvo će sa svoje strane još snažnije uticati na rešavanje zajedničkog zadatka, uklanjanju svih prepreka koje onemogućavaju ne samo participaciju osoba sa invaliditetom u društvenim zbivanjima, već i njihov pun doprinos zajednici čiji su ravnopravni članovi.

Za ostvarivanje prava mnogim osobama sa invaliditetom neophodni su servisi podrške, poput personalnih asistenata. 

Sistem socijalne zaštite i usluga u zajednici moraju biti dostupni osobama sa invaliditetom, a takođe mora postojati razgranata mreža raznovrsnih usluga u zajednici koja će osobama sa invaliditetom nužno pružiti istinsku mogućnost izbora, istakalo je Ministarstvo u saopštenju.

Janković: Unaprediti položaj osoba sa invaliditetom

Položaj osoba sa invaliditetom mora se intenzivnije unapređivati u svim oblastima društvenog života, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.

"Neophodno je da svi nadležni preduzmu konkretne mere na poboljšanju kvaliteta života građana i građanki sa invaliditetom, u svim segmentima: od rada i zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite, pune inkluzije u obrazovni sistem, uklanjanja prepreka u pogledu pristupačnosti objektima i uslugama, dostupnosti informacijama, i svim drugim oblastima, u cilju postizanja pune ravnopravnosti. Istovremeno, neophodno je da nadležni državni organi prate sprovođenje svih mera koje su već donete na republičkom i lokalnom nivou", poručila je Jankovićeva.

Poverenik za zaštiu ravnopravnosti primio je povećan broj pritužbi u oblasti pružanja javnih usluga ili pri korišćenju objekata i površina u toku 2017. godine, navodi se u saopštenju.

Pored toga, podnete su pritužbe i zbog diskriminacije u oblasti obrazovanja, zdravstvene zaštite, kao i rada i zapošljavanja. 

Tema ovogodišnjeg obeležavanja 3. decembra glasi: "Transformacija ka društvu koje je održivo i prilagođeno svima", i u skladu je sa objavom koja je data ovim povodom, u kojoj se naglašava da u Agendi 2030. stoji da se mora izgraditi društvo koje "nikoga ne ostavlja iza sebe, to jest, koje uključuje sve građane i ne zanemaruje nikoga".

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom proglašen je od strane Ujedinjenih nacija i širom sveta se obeležava svakog 3. decembra, počev od 1992. godine.

Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom temelji se na načelima poštovanja urođenog dostojanstva individualne autonomije osoba sa invaliditetom. Individualna autonomija osobe sa invaliditetom podrazumeva i pravo te osobe da bira gde će, sa kim i kako živeti, kao i njeno pravo da živi samostalno i da bude uključena u lokalnu zajednicu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво