недеља, 26.11.2017, 08:18 -> 10:42
Извор: РТС
Internim pravilnicima do lepšeg ponašanja, može li tako i u parlamentu?
Ponašanje za stolom, ophođenje prema starijima, ženama, zvaničnicima – osnovna su pravila ponašanja koja bi trebalo da se stiču u kući i tokom školovanja, neretko na njih podsećaju i poslodavci. Jedan od novijih primera je, kako prenose mediji, Protokol o ponašanju koji je počeo da se primenjuje u Ministarstvu za rad. Ta institucija, međutim, nije jedina – gotovo svaka internim dokumentom upozorava na bonton.
U sandalama ili previše otkrivenih nogu ne može se dalje od ulaza zgrade kraljevačke opštine. To zabranjuje kodeks poslovnog ponašanja i poslovne etike. I ne samo to.
"Tim kodeksom je regulisan i odnos prema poslu i prema saradnicima, lojalnost, odgovornost, prijavljivanje zloupotrebe i korupcije. Dakle, nije kodeks povezan isključivo sa oblačenjem nego i sa komunikacijom, korišćenjem, odnosno zabranom korišćenja opojnih droga, alkohola", kaže Jelena Bekčić, v. d. načelnika gradske uprave Kraljeva.
Prikladno ponašanje, osim iz kuće, nosi se i iz škole. Time se vodila direktorka srednje medicinske škole, kada je pre dve godine donela pravilnik oblačenja, kasnije proširen i na kućni red.
"Maj mesec je udarni, kreće lepo vreme. Devojčice kao sve devojčice drže dijetu, imaju potrebu da se pokažu i onda ja moram svake godine kada primetim, ponovo stavljati te polušaljive natpise na oglasne table", kaže Nada Trifković, direktorka srednje Medicinske škole "Beograd".
Interna pravila, na koja svaka institucija ima pravo, uglavnom se poštuju.
"Ove godine smo imali situaciju da su devojčice usvojile pravilnik, a dečaci ne, ali to nisu radili iz nepristojnosti nego je njima bilo normalno da dolaze u šorcevima. To nisu bermude nego neke gaće za kupanje", kaže Trifkovićeva.
"Nismo imali nekih većih problema. Znaju kako to ide – znaju da se pristojno obuku, pokrivenih ramena, papuča", kaže Branka Mitrović iz Prekršajnog suda u Čačku.
Oblačenje nije problem kod onih koji nas predstavljaju u parlamentu. Može li mnogo veće probleme od dužine haljine da reši dokument koji se čeka i najavljuje godinama – kodeks ponašanja poslanika?
"Vrlo je verovatno da će to da izazove oštre reakcije opozicije, tim pre što mi i danas imamo vrlo oštre reakcije opozicije kada je reč o implementaciji poslovnika o radu skupštine jer su kritike vrlo često upućene na račun rukovodstva Narodne skupštine da se na neki način ograničavaju njihova prava", kaže Bojan Klačar iz Cesida.
Zato je umesto još jednog normativa, pogodnog za sabotiranje, predlog – stalni dijalog predsedavajućeg sa poslaničkim grupama.
"Ne bi trebalo da bude ideja da dobijemo neku vrstu sterilne institucije, u kojoj ne bi bilo žive polemike, jer moramo da budemo objektivni, nijedna skupština u svetu ne izgleda kao Akademija", kaže Klačar.
Kako će, posle donošenja najavljenog etičkog kodeksa, izgledati ova naša trebalo bi da se zna iduće godine. Moguće je i formiranje Etičkog saveta i Visokog etičkog saveta unutar parlamenta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар