Svetski dan deteta

Danas, na Svetski dan deteta, deca širom sveta i u Srbiji preuzimaju važne uloge u medijima, politici, biznisu, sportu, i zabavi, da bi se ukazalo na najveće probleme sa kojima se suočavaju, saopštila je Kancelarija Unicefa u Beogradu.

Na današnji dan se obeležava godišnjica Konvencije o pravima deteta, podseća se u saopštenju, i ukazuje na to da sva deca imaju prava iz ove Konvencije, bez obzira na to ko su, gde žive, šta im roditelji rade, da li su siromašni ili bogati, kojim jezikom govore, kojoj religiji ili kulturi pripadaju, da li imaju neku smetnju ili invaliditet.

Ipak, dodaje se, uprkos odredbama Konvencije i napretku koji je postignut, statistika pokazuje da se deca u Srbiji i dalje suočavaju sa velikim izazovima.

Kako se navodi, 8,4 odsto dece živi u apsolutnom siromaštvu, a čak 30,2 odsto dece živi na liniji siromaštva, skoro 20 odsto dece nije primilo sve vakcine, a blizu 30 odsto dece mlađe od pet godina nema adekvatnu ishranu.

Polovina dece uzrasta od tri do pet godina ne ide u vrtić, a samo devet odsto najsiromašnije dece i šest odsto dece iz romskih naselja pohađa vrtiće, skoro 80 odsto dece koja žive u ustanovama su deca sa smetnjama u razvoju, više od 40 odsto dece je izloženo nasilnim metodama, disciplinovanja kod kuće koje negativno utiču na njihov razvoj.

"Obeležavanje Svetskog dana deteta će omogućiti da se čuje glas dece i da ona ukažu na najveće izazove sa kojima se suočavaju. Deca će u Skupštini Republike Srbije predstaviti rezultate istraživanja, u kojem su deca, posebno ranjiva deca, iskazala svoje mišljenje o tome kako vide problem nasilja i dala predloge kako ono može da se spreči", ističe se u saopštenju.

Istraživanje je sprovela organizacija Prijatelji dece Srbije, a kao deo procesa razvoja nacionalnog strateškog okvira za prevenciju i zaštitu dece od nasilja.

Ovu nacionalnu strategiju razvija Radna grupa koju je uspostavilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Deca će ove rezultate predstaviti narodnim poslanicima, predstavnicima Vlade Republike Srbije, Savetu za prava deteta, kancelariji Zaštitnika građana, kancelariji Poverenice za ravnopravnost, Mreži organizacija za decu Srbije i drugim telima i institucijama koji su zaduženi da svako dete u Srbiji bude sigurno, bezbedno i zaštićeno od nasilja.

MODS: Neophodnost većeg ulaganja u decu

Na Svetski dan deteta, Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) podseća na neophodnost većeg ulaganja u decu i poziva Vladu da uspostavi "budžet po meri deteta" sa jasno vidljivim izdvajanjima za decu i da unapredi i usvoji Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom.

S obzirom na dugoročne nepovoljne učinke odrastanja u uslovima uskraćenosti, važno je uvesti mere koje mogu ublažiti negativne posledice siromaštva na dete, saopštio je MODS.

Kako se navodi, trećina dece u Srbiji je u riziku od siromaštva, a najviše su pogođene porodice sa dvoje i više dece gde je najčešće nosilac porodice nezaposlen. Svako osmo dete u Srbiji živi ispod apsolutne linije siromaštva, što znači da mesečno preživljava sa oko 8.000 dinara. Dečiji dodatak prima oko 28 odsto dece, skoro svako četvrto dete. U Srbiji samo devet odsto najsiromašnije dece i šest odsto dece iz romskih naselja pohađa vrtiće, i to u poređenju sa 82 odsto dece iz bogatijih domaćinstava.

Konvencija UN o pravima deteta ističe da dete ima pravo da se razvije u "najvećoj mogućoj meri" i da bi države potpisnice trebalo da obezbede "odgovarajuću pomoć roditeljima i zakonskim starateljima pri izvršenju njihovih obaveza odgoja dece i obezbeđuju razvoj institucija, objekata i usluga za brigu o deci".

MODS, takođe, poziva Vladu Srbije da obezbedi finansijske, obrazovne, socijalne i zdravstvene programe podrške najugroženijim porodicama gde su deca u riziku od izdvajanja, unapredi sistem podrške za decu koja žive u uslovima siromaštva i poveća dostupnost obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti.

Od Vlade, takođe, očekuje da unapredi sistem podrške deci u riziku od napuštanja škole, uspostavi održive i kvalitetne usluge podrške deci u lokalnoj zajednici koje će doprineti socijalnom uključivanju dece, kao i da usvoji izmene i dopune Zakona o socijalnoj zaštiti sa ciljem da se postigne bolja adekvatnost, obuhvatnost i targetiranost novčanih socijalnih davanja.

"Pametno i bezbedno za decu u digitalnom okruženju"

Državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić saopštila je, povodom Međunarodnog dana deteta, da je digitalno nasilje jedan od najvećih problema sa kojima se deca susreću u savremenom dobu, ističući da je shodno tome podizanje nivoa bezbednosti dece u digitalnom okruženju prioritet u aktivnostima tog Ministarstva.

Istakla je da je Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu razvio novu digitalnu platformu za pružanje saveta i prijavu štetnih i uznemirujućih sadržaja na internetu – sajt Pametno i bezbedno, podsetivši da se svi građani mogu obratiti Centru i na broj telefona 19833.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво