Henzel: SAD i NATO Srbiji duguju izvinjenje

Nemački psiholog Rudolf Henzel ocenio je da je bombardovanje Jugoslavije 1999. godine označilo prekretnicu u NATO strategiji, jer je Alijansa tada napustila svoju odbrambenu ideju na osnovu koje je formirana i od tada vodi "agresivnu, ofanzivnu, ratnu politiku, neogrnutu čak ni plaštom dobre namere".

Henzel je u intervjuu Večernjim novostima rekao da su tom prilikom SAD i NATO koristile visokotoksične i radioaktivne uranijumske projektile, kao i da se posledice toga i danas osećaju.

"Radioaktivna zračenja kojima su bili izloženi ljudi, druga živa bića i okruženje ne mogu se izbrisati, ali je nešto moguće popraviti, ako za to postoji volja – SAD i NATO mogu da se izvine srpskom narodu za zločine. Moraju se otkriti mete i tipovi upotrebljenog oružja, imperativ je očistiti tlo i podzemne vode, a sve žrtve treba finansijski obeštetiti. Srpski narod mora da zna punu istinu o posledicama rata po zdravlje ljudi", rekao je Henzel.

Prema njegovim rečima, zemlja je potpuno zatrovana, a zbog oštećenja genetskog materijala postoji opasnost da se iz generacije u generaciju rađaju deca sa deformitetima.

"Svesno i voljno počinjen je genocid. Uništavanje kao posledicu ima infektivne bolesti, teška funkcionalna oboljenja bubrega i jetre, agresivne leukemije i druge maligne bolesti, spontane i prevremene pobačaje, kao što se dešavalo i posle černobiljske katastrofe 1986. godine", ističe Henzel i dodaje da su političari uz pomoć medija, a pod pritiskom počinilaca zločina, skrivali istinu od građana.

Govoreći o zapadnim zemljama on je rekao da u njima vlada "nasilna kultura vođenja ratova" i da američka vojska i SAD i NATO već decenijama vode ratove u celom svetu, a kraj se ne nazire.

Rekao je da se posle nastupa nobelovke Herte Miler na beogradskom Sajmu knjiga njoj obratio otvorenim pismom i naveo da je "užasnut i zgađen", a kao njen sunarodnik i posramljen i pozvao je da se izvini srpskom narodu.

"Moguće je da iza nje progovaraju SAD i NATO čije zločine nastoji da opere tako što krivicu za patnje Srba stavlja njima samima na dušu. Možda baš jedna dobitnica Nobelove nagrade treba da pomogne da se pojača pritisak na Srbiju da uđe u NATO", zaključio je Henzel.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се