Srbija uvodi elektronski recept

Olakšana procedura izdavanja recepata za hronične pacijente zaživela je u deset domova zdravlja u Beogradu, a početkom naredne godine, elektronskim receptom će do lekova dolaziti i pacijenti širom Srbije. Kada u potpunosti pređemo sa papirnih na e recepte, procenjuje se da će država uštedeti više od 30 miliona evra.

Slađana Ciganović kod svog izabranog lekara dolazi bar jednom mesečno i to samo da bi dobila recepte za terapiju. Još danas, iz doma zdravlja u apoteku odlazi sa papirnim receptima, a ubuduće će po lekove ići pravo u apoteku.

"Ovo je olakšanje i za pacijente i za lekare, za dom zdravlja i za one pacijente koji dolaze jer imaju problem, a mi pravimo gužvu jer dolazimo po recepte samo", kaže Ciganovićeva.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je za RTS da je to odlična vest za sve pacijente koji neće morati da svakog meseca idu u domove zdravlja po recept, već će to činiti jednom ili dvaput godišnje u zavisnosti od procene lekara.

"Idu direktno u apoteku i uzimaju lek koji su koristili do tada", kaže Lončar i dodaje da se elektronski recept uvodi prvo u deset opština u Beogradu, a plan je da početkom sledeće godine bude pokrivena cela Srbija.

Od danas u domovima zdravlja- Savski venac, Stari grad, Palilula, Voždovac, Zemun, Novi Beograd, Zvezdara, Rakovica, Čukarica i Vračar. Do kraja godine u svim beogradskim domovima zdravlja, a početkom naredne godine u celoj Srbiji. 

Ministar Lončar poručuje da je reč o ozbiljnoj promeni za pacijente i da je bila potrebna obuka svih koji učestvuju u procesu. Kaže da je najveći deo posla završen i da su ostali samo detalji.

Apoteke u kojima je moguće preuzeti lekove putem elektronskog recepta biće obeležene posebnim nalepnicama.

Lončar navodi i da će ubuduće lekari opšte prakse biti rasterećeniji i da će više moći da se bave preventivom, a ne papirologijom i birokratijom.

Lekar u Domu zdravlja Savski venac Nenad Đorđević rekao je za RTS da je sve spremno za uvođenje elektronskog recepta.

Objašnjava da su domovi zdravlja umreženi sa apotekama i da, kada lekari daju nalog, pacijent se javlja u apoteku i uzima recept.

"Neće biti zakazivanja kod lekara, neće biti čekanja i to će nama omogućiti da se mi posvetimo više pacijentima koji zahtevaju drugi tretman, a ne izdavanje hronične terapije", napominje Đorđević.

Uskoro nas očekuje i elektronski karton, a onda i potpuno ukidanje i papirnog uputa i papirnih recepata. Godišnje se izda 65 miliona recepata. 

Procenjuje da će država samo ukidanjem papirnih recepata moći da uštedi i 30 miliona evra, a taj novac onda može da bude iskorišćen, npr. za uvođenje inovativnih i skupih lekova.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи