Opštine očekuju pomoć države za zaštitu životne sredine

Poglavlje 27 koje se bavi životnom sredinom jedno je od najvažnijih i najskupljih u pregovorima sa Evropskom unijom. U naredne tri decenije Srbija mnogo toga treba da uradi i da uloži 15 milijardi evra u čistiju životnu sredinu. Najveći posao očekuje lokalne samouprave, koje očekuju pomoć države, ali i sredstva iz Evropske Unije.

Prečišćava se manje od deset odsto otpadnih voda. Reciklira se manje od deset odsto upotrebljenih proizvoda. Otpad završava u prirodi i na više od četiri hiljade divljih deponija.

"To su krupni problemi tako da siromašne opštine poput Nove Varoši, Priboja, Prijepolja i Sjenice jednostavno nisu u mogućnosti da trajno reše takav problem", kaže Milinko Šaponjić iz novovaroške opštine.

Dragica Branković iz Uprave za zaštitu životne sredine u Novom Sadu napominje da je za izradu sanitarne deponije u Novom Sadu, EU obezbedila sredstva od 30 miliona evra.

Za izgradnju 300 postrojenja za preradu otpadnih voda, kojih sada ima samo 18, treba uložiti oko pet milijardi evra.

"Ono što možemo da očekujemo jeste da iz predpristupnih fondova EU možemo očekivati oko 50 odsto svih sredstava za sisteme za preradu otpadnih voda, drugu polovinu moramo sami da obezbedimo", navodi ministar zaštite životne Goran Trivan.

Zagađen vazduh najviše muči Užičane, Pančevce, Valjevce.

"Valjevo u svom budžetu ima sredstva za kupovinu filtera, proširenje mreže toplofikacije grada Valjeva. Što se tiče zagađenja od automobila za sada nemamo nikakva rešenja", kaže Nikola Radojčić, pomoćnik gradonačelnika Valjeva.

Evidentirano je više od 700 lokacija zagađenog zemljišta. I tamo gde se očiste divlje deponije, vrlo brzo niču nove, a zagađivači uglavnom prolaze nekažnjeno. U 11 opština čak i nema ekoloških inspektora.

Pomoćnik ministra zaštite životne sredine za ekološku inspekciju Željko Pantelić ističe da je broj procesuiranih prijava izuzetno mali. "Takođe kazne čak i kad se izreknu, izuzetno su male, tako da je potrebno menjati praksu i sudova i tužilaštva u oblasti zaštite životne sredine", smatra Pantelić.

Srbija izdvaja svega 0,02 odsto BDP-a za životnu sredinu, što je 10 do 20 puta manje od većine evropskih zemalja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом