Problem sa začećem u Srbiji ima 400.000 parova

Stručnjaci za asistiranu reprodukciju, ali i udruženja koja se zalažu za povećanje nataliteta, traže da se poveća broj pokušaja vantelesne oplodnje o trošku države. Takođe, traže i da se što pre usvoje podzakonska akta i počne primena Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji koji predviđa i donaciju reproduktivnih ćelija.

Prema podacima Fonda za zdravstveno osiguranje, od početka godine, kroz proces vantelesne oplodnje o trošku države prošla su 1.624 osiguranika. Postupak lečenja steriliteta o trošku države radi se u 15 državnih i privatnih ustanova.

Iako će u njihovom rodnom Kragujevcu uskoro početi da radi Centar za vantelesnu oplodnju, Aleksići nisu hteli da čekaju – da dobiju potomstvo pomažu im stručnjaci u Beogradu.

"Moja poruka je da nikada ne treba da se odustane, ovo je naš treći put, izabrali smo istu kliniku zato što imamo povrenje u doktore i zadovoljni smo celokupnim timom koji ovde radi, i dobro je što svaki par može da izabere kliniku na koju želi da ide", kaže 38-godišnja Katarina Aleksić.

Njen suprug, 42-godišnji Goran bi voleo da imaju troje dece, ali za početak bi bio srećan da dobiju jedno.

"Što se okruženja tiče, mogu da kažem da ima dosta parova koji imaju problem kao mi", rekao je Goran.

Prof. dr Slobodan Radulović iz Specijalne bolnice Beograd ističe da deset godina rade sa državom u rešavanju problema steriliteta i povećanja nataliteta.

"Imamo odlične rezultate pogotovo iz ugla pacijenata, povećanje kvaliteta i povećanje komfora i povećanje broja dece rođene na ovaj način. Imali smo 350 slučajeva vantelesne oplodnje, postigli smo oko 41 procenat uspešnosti", naveo je dr Radulović.

Stručnjaci za asistiranu reprodukciju kažu da su nekada češće žene imale problema sa sterilitetom, ali da je danas sve više i muškaraca koji se leče od neplodnosti.

Doktor Radulović ističe da ako par godinu dana živi zajedno i nema trudnoće, treba da se obrate nekom centru koji se bavi problemom steriliteta.

"U Srbiji 400.000 parova ima problem sa začećem i zbog toga se Udruženje zalaže za poboljšanje uslova, za veći broj pokušaja vantelesne oplodnje o trošku RFZO-a, poboljšanje uslova, tako što bi se uveli nestimulisani ciklusi, pomeranje starosne granice", objašnjava Sandra Jovanović iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo".

S druge strane, prof. dr Snežana Vidaković sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj smatra da ne treba u ovom trenutku pomerati starosnu granicu.

"Mislim da je povišenje starosne granice u ovom trenutku zadovoljavajuće, ne treba ići dalje. Treba dati šansu ženama koje imaju veću šansu za uspeh, što se tiče povećanja broja pokušaja, sada smo na tri, mislim da bi trebalo da ih bude više", rekla je dr Vidaković.

Iz Smederevske Palanke, Jukići su otišli u Valjevo, gde Centar za vantelesnu oplodnju beleži dobre rezultate. Da bi ušli u postupak o trošku države, kažu, mnogo vremena su izgubili na prikupljanje neophodne dokumentacije, i analize.

"Čuli smo da su najuspešniji i zato što je ceo tim ljubazan očekujemo da će biti sve u redu", rekla je Marija Jukić.

Načelnik Centra za vantelesnu oplodnju u Valjevu dr Branko Budimirović navodi da je 2016. godina bila jako uspešna.

"Urađeno je 350 procedura, procenat preko 50, kliničkih 44, živorođenih beba više od 30 posto, do sada 187 aspiracija", naveo je Budimirović

"Mi smo prvi put probali u novembru prošle godine, pa u aprilu, pa evo, sad treća sreća", kaže Katarina Aleksić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво