SE: Srbija bila humana, sada treba rešiti status migranata

U Savetu Evrope ocenjeno je da je Srbija usvojila istinski humanitarni pristup kada je reč o prijemu izbeglica i migranata i da se sada očekuje rešavanje njihovog pravnog statusa, ocenjeno u izveštaju koji je popodne objavljen na zvaničnom sajtu Saveta Evrope.

Izveštaj specijalnog predstavnika generalnog sekretara o migracijama i izbeglicama Tomaša Bočeka naglašava činjenicu da se hiljade migranata i izbeglica, koji su putovali do migracionih puteva Zapadnog Balkana u 2015. i 2016. godini, sada nalazi u Srbiji u nesigurnoj pravnoj situaciji.

"Dok je Srbija usvojila istinski humanitarni pristup, primajući hiljade izbeglica i migranata, sada je potrebna strategija koja ide dalje od pružžanja humanitarne pomoći i koja će se baviti rešavanjem pitanja vezanih za njihov pravni status i za pronalažženje održživih rešenja, kako bi se garantovala njihova socijalna i ekonomska prava u slučaju eventualnog produžženja njihovog boravka u zemlji", navodi se u delu izveštaju ambasadora Bočeka o stanju migranata i izbeglica u Srbiji.

Specijalni predstavnik naglašava potrebu da se migrantima i izbeglicama poboljša pristup procedurama za dobijanje azila, da se poboljšaju njihovi uslovi žživota, reše neformalne prakse vezane za upravljanje migracionim tokovima prema Mađarskoj i pojača borba protiv krijumčarenja migranata i izbeglica.

Boček preporučuje i da se hitno preduzmu hitne mere kako bi se ojačao sistem starateljstva za oko 1.000 dece bez pratnje, a koja su prisutna u zemlji i kako bi se obezbedio njihov adekvatan smeštaj u cilju sprečavanja njihovog izlaganja rizicima nasilja, seksualnog zlostavljanja i eksploatacije i trgovine ljudima.

"Situacija azilanata u mađarskim tranzitnim zonama Roške i Tompe izaziva zabrinutost zbog de fakto lišavanja slobode prema članu 5 Evropske konvencije o ljudskim pravima", naveo je specijalni predstavnik u izveštaju u delu koji se odnosi na tranzitne zone u Mađarskoj.

Boček je u izveštaju kao hitno pitanje naveo primer zatvaranje dece u ovim tranzitnim zonama, uključujući decu bez pratnje u starosti od 14 do 18 godina.

Preporučuje da Savet Evrope podržži mađarske vlasti, naročito pružžanjem saveta i stručnjaka u eventualnim zakonodavnim promenama u vezi sa ovim pitanjima, posebno uspostavljanjem sistema starateljstva za decu između 14 i 18 godina.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи