Oštrije mere protiv švercovane pirotehnike

Letos je zalutali metak na svadbi u Novom Sadu povredio devojčicu, kada je mogla da ostane bez šake. U Čačku je desetogodišnjakinju zalutali metak umalo koštao života. Ta dva događaju inicirala su da Ministarstvo unutrašnjih poslova pooštri kaznenu politiku. Predlog izmena Zakona o javnom redu i miru prošao je Vladu i upućen je u Skupštinu. Cilj je, kažu u MUP-u, da bude usvojen pre novogodišnjih paznika.

Polako se spremamo za novogodišnje i božićne praznike. To je vreme i za vatromete i petarde. Najčešće zbog buke, mnogi ih ne vole. One kojima su one praznik, ako ne znaju da ih koriste, mogu da povrede. Zbog lošeg kvaliteta, najčešće švercovana pirotehnika.

"Najčešće dolaze mladi, dolaze i mlađi od 18 godina ali i stariji. Dešavalo mi se da od moje radnje na 20 metara čovek na kutiji prodaje petarde. To je roba koja je uvezena na crno i stara po pet-šest godina, pa se dešava da pukne u ruci", kaže prodavac pirotehničkih sredstava Srba Kabadajić.

Oni koji pirotehničkim proizvodima budu narušavali javni red i mir, izmene zakona predviđaju da će kazne plaćati duplo. Naime, umesto dosadašnjih od 10.000 do 50.000 kazna će biti od 50.000 do 100. 000, a za upotrebu oružja na javnom mestu, platiće od 100.000. do 150.000. Ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

"Pripadnici MUP-a imaju na raspolaganju razne policijske metode koje će u ovom slučaju koristiti, pre svega, mislim na znatno pojačanu patrolnu delatnost, ali i korišćenjem video-nadzora. Praksa je pokazala na primeru saobraćajne policije da kada nekog udarite po džepu, on će itekako voditi računa da li će dovoditi bilo koga u opasnost, a pogotovo decu", smatra državna sekretarka MUP-a Biljana Popović.

A ona, pokazuje praksa, najviše i stradaju. Kraj novembra, decembar i period posle Nove godine, periodi su u kojima hirurzi u Dečijoj klinici u Tiršovoj imaju najmanje jedan slučaj dnevno gde je dete povređeno zbog upotrebe pirotehnike.

"Tu mogu nastati povrede mekih tkiva i koštano-zglobnog sistema, to budu opekotine prvog i drugog stepena koji zahtevaju neki konzervativni tretman. Međutim kada je to dejstvo veće, mogu biti apsolutno opasne po život a mogu ostaviti i trajne posledice u smislu da ostanu bez nekog dela ekstremiteta", objašnjava Marko Benčić sa Univerzitetske dečje klinika u Tiršovoj.

Poslednjih godina pripadnici MUP-a oduzeli su nekoliko miliona raznih pirotehničkih sredstava, a svake sezone, samo u periodu novogodišnjih i božićnih praznika, bude zaplenjeno i kasnije uništeno više stotina hiljada.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво