Ispijanje alkohola u Srbiji deo "kulture"

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, Srbija je rekorder po potrošnji alkohola na Balkanu, a u Evropi zauzima četvrto mesto. Mladi u našoj zemlji piju više nego njihovi vršnjaci na Zapadu.

U više od 70 odsto slučajeva mladi prvi put alkohol probaju u porodici, što je podatak koji uznemirava. Radosni događaji proslavljaju se uz čašicu, uz čašicu se tuguje kada stignu loše vesti i to je postalo deo našeg kulturnog miljea.

"Čak se i deci u nekim porodicama u manjem uzrastu, od sedam, osam godina, daje po neko piće pa to bude zabavno ili smešno. Naravno, to je vrlo pogrešno", ističe neuropsihijatar, specijalista za bolesti zavisnosti, dr Radojica Antić.

Kasnije tokom odrastanja mladi ispijanje alkohola nastavljaju na proslavama, izlascima u grad, na ekskurzijama. Mera često ne postoji i zbog trovanja alkoholom ne tako retko završe u Hitnoj.

"Svaka generacija gleda generaciju ispred i trudi se da ih oponaša, da ih sustigne pa i prestigne, a, s druge strane, postoji opšte mišljenje da bez alkohola nema zabave", kaže predsednik đačkog parlamenta Gimnazije u Jagodini Andrej Andrejević.

Mladi ljudi veoma često alkohol kombinuju s drugim psihoaktivnim supstancama i tada je veoma kratak put do zavisnosti, upozoravaju stručnjaci. Kritičan uzrast je 16, 17 godina.

"Takozvani milenijumci imaju posebnu kulturu življenja, karakteriše je drugačiji sistem vrednosti – to je da se imperativno bude mlad, bogat, uspešan po svaku cenu. U periodu adolescencije, kada kreće dokazivanje u društvu, često je motiv pripadnost grupi, pozicioniranje u grupi. Mladi često odlaze u grupu i tamo počinju da piju", ukazuje porodični psihoterapeut Slavica Dejković

Lečenom alkoholičaru D. K. iz Jagodine alkohol je uzeo sve: Izgubio je posao u državnoj službi, počeo je da se kocka, nikad se nije oženio i zato ima savet za mlade.

"Da ne probaju alkohol, jer kad krene malo po malo – onda ide", upozorava D. K.

D. K. već dve godine ne pije. Kamo sreće, kaže, da kao mlad nije ni počeo.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво