"Diskriminacija na radnom mestu lako vodi do nasilja"

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ukazala je da diskriminacija na radnom mestu, bez obzira da li se vrši nad muškarcima ili ženama, može lako dovesti do njenog najdrastičnijeg oblika – nasilja, a da posledice nisu štetne samo za zaposlene, nego i za poslodavce.

Brankica Janković je govorila na seminaru za aktivistkinje Sekcije žena Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost i predstavnike rukovodstva granskih sindikata.

Poverenica je na skupu "Stop nasiju nad muškarcima i ženama na radnom mestu", koji je organizovao UGS Nezavisnost u saradnji sa Pan-evropskim većem Međunarodne konferencije sindikata, upozorila da su diskriminaciji na radnom mestu češće izložene žene i da ovu činjenicu potvrđuju i podaci iz prošlogodišnjeg izveštaja Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Najveći broj pritužbi zbog diskriminacije prošle godine podnosile su žene i osobe sa invaliditetom, a kao najčešća oblast diskriminacije bila je oblast rada i zapošljavanja. 

Sličnu situaciju imali smo i prethodnih godina i to nam je bio povod da diskriminaciju na radnom mestu postavimo u vrh naše agende, rekla je poverenica i dodala da je Poverenik u saradnji sa EU izradio priručnik za poslodavce sa smernicama za izradu antidiskriminacionog kodeksa, navodi se u saopštenju poverenice.

Ona je takođe istakla da je saradnja sa sindikatima od izuzetne važnosti kako bi se zajedničkim delovanjem što bolje iskoristili postojeći mehanizmi za zaštitu radnika od nasilja, ali i drugih oblika diskriminacije na radnom mestu.

Na seminaru je predstavljena kampanja "STOP nasilju nad ženama i muškarcima na radnom mestu", a razgovaralo se i o posledicama po psihičko i fizičko zdravlje zaposlenih u poslovnom ambijentu gde se dešava diskriminacija i nasilje, kao i kako prevazići stres na radnom mestu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи