Kako zaštititi useve od grada?

Posle nekoliko tropskih dana u Srbiju je stiglo osetno osveženje, sa čak 20 stepeni nižom temperaturom. Nesumnjivo je da su se mnogi obradovali, ali ne i stanovnici Zapadne Srbije i Šumadije, kojima je jak grad i vetar uništio njive i voćnjake. Nevreme je bilo i u Banatu, na istoku i jugoistoku zemlje gde je za 24 časa palo i do 80 litara kiše po metru kvadratnom.

Grad koji je pogodio okolinu Topole, nije moglo da spreči ni stotinu ispaljenih raketa, pa poljoprivrednici preračunavaju štetu. U selu Vinči, kažu, stradalo je oko 80 odsto prinosa.

"Mi imamo problem i za sledeću godinu jer sve te rodne grane koje su trebale da se spreme ove godine za narednu godinu, od toga nema ništa", kaže voćar iz Vinče Miodrag Lazarević.

Belelo se i u atarima oko Gornjeg Milanovca, gde su se u jednom danu smenila dva godišnja doba.

Meštani sela Ložanj kažu da je nevreme bilo kao usred zime. Navode da su usevi uništeno od 80 do 100 odsto. Oštećeni su i plastenici.

Za ove proizvođače nepogode znače i kraj sezone. Druge su, pak, obradovale obilne kiše, koje su pogodovale sušnom tlu i pojedinim kulturama.

"Kada su u pitanju kasne kulture, mislim pre svega na jabuku, krušku, deo breskve, deo šljiva koje dolaze u avgustu i septembru mesecu, one će osetiti ovu kišu ali nažalost ima onih kultura za koje mislim da je kasno. Primera radi, soja, kukuruz, kad su u pitanju rane sorte šljiva, krušaka, jabuka, one su već završile svoju proizvodnju", kaže agroanalitičar Drago Cvijanović.

Protivgradna mreža i osiguranje preduslov su za uspešnu proizvodnju, smatraju u Privrednoj komori Srbije. Ipak, svesni su da većina malih proizvođača to ne može da obezbedi.

"Ako razmislimo da nam je za protivgradnu zaštitu, za sisteme navodnjavanja, za kompletno sređivanje nekog voćnjaka, potrebno između 15 i 25 hiljada evra, onda shvatamo da to ne može svako sebi da priušti", navodi Veljko Jovanović iz Privredne komore Srbije.

Dobra vest za proizvođače jeste da se već od sutra stabilizuje vreme. Loša – da se idući vikend očekuju padavine.

"Ima uslova u toj konvektivnoj oblačnosti da bude pljuskova sa kišom i grmljavinom, mada je mala šansa da bude ovako jakih nepogoda, eventualno negde kratke sugradice i grada", kaže Dragana Broćović iz Republičkog hidrometeorloškog zavoda.

Umesto da gledaju u nebo, proizvođači bi zajedno s državom trebalo da nađu rešenje kako da zaštite useve, smatraju agrostručnjaci. Dodaju da bi korisna stvar, osim protivgradnih mreža i osiguranja, bila i izgradnja mini-akumulacija, koje štite od druge nepogode-suše.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво