Dorćolska marina čeka Teslin muzej, a grad investitore

Jedan od najpopularnijih beogradskih muzeja mogao bi da iz Krunske ulice bude premešten na reku – to je plan gradske vlasti. Osnovano je i Koordinaciono telo, koje čine predstavnici Vlade, Beograda i nadležnih ustanova, i koje će pratiti izgradnju novog muzeja Nikole Tesle. Uz muzej bi trebalo da se sagrade i prateći sadržaji. Pre svega toga – čeka se investitor.

Kuća Đorđa Genčića čuva Teslinu zaostavštinu već 65 godina i gotovo isto toliko je među najposećenijim muzejima prestonice.

Posetioci muzeja su zadovoljni izložbom, ali smatraju da je potreban veći prostor. "Ovo je mala zgrada za Teslu, trebalo bi da ima više prostora – da se izlože njegova dela i predstavi život", smatra posetilac iz Turske. 

Njegovo mišljenje dele i još neki posetioci. "Sve piše, sve je opisano, dosta je dobro, ali moglo bi biti i veće", kaže jedan od njih. 

I menadžer grada Beograda Goran Vesić smatra da je muzej neadekvatan.

"Naš sadašnji muzej Nikole Tesle ima oko 300 metara kvadratnih. On je lep ali nije adekvatan za sve što imamo od eksponata i on, kao takav, ima oko 100.000 posetilaca godišnje. Onda možete da zamislie kakav bi to centar bio i šta bi zanačilo za Beograd i Srbiju, da imamo na 30.000 kvadrata i muzej i naučno-istraživački centar i kampus za studente", kaže Goran Vesić, menadžer Grada Beograda.

Ideja je da sve to bude smešteno na godinama zapuštenom prostoru Dorćolske marine. Centralni objekat – Teslin muzej, trebalo da bude nekadašnji simbol industrijalizacije Beograda – zgrada stare elektrane. Uz obavezan zadatak da se očuva industrijsko nasleđe grada.

"Trenutno stručni timovi Ministarstva i Grada Beograda utvrđuju ispunjenost planskog, tehničkog i imovinskog karaktera. Koordinaciono telo planira da sva prethodna pitanja reši do kraja ovog meseca i da već od početka septembra započne i konkretna realizacija ovog projekta", kaže Aleksandra Damnjanović, državna sekretarka u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Ako sve bude po planu, do kraja godine bi bio raspisan međunarodni tender.

"Siguran sam da je Nikola Tesla dovoljno veliki brend i da imamo one koji će investirati novac. Imali smo nekoliko bogatih ljudi, uglavnom iz SAD, koji su dolazili sa tom idejom, da li će se oni pojaviti na tenderu – videćemo. Verujem da će se pojaviti", kaže Goran Vesić.

Dok o Teslinim dometima nema nesporazuma, svaki raniji predlog o promenama u njegovom muzeju, kao što je bio onaj o izmeštanju urne, nailazio je na kritike javnosti. Najnoviji od starta zato, prate konstatacije da i Tesla i Beograd, zaslužuju najveći naučno-isatraživački centar na Balkanu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи