Jug Srbije čeka bolje uslove za transplantaciju

Zbog česte neodlučnosti porodica da daju saglasnost za uzimanje organa od njihovih bližnjih koji su doživeli moždanu smrt, na jugu dugo nije bilo kadaveričnih transplantacija. Nedavno su, zahvaljjujući humanosti jedne porodice iz okoline Niša, u Kliničkom centru u tom gradu presađena dva bubrega pacijentima sa Kosmeta i iz Leskovca, kojima je posle dugog lečenja produžen život.

On nepoznatog donora šezdesetjednogodišnji Dragiša Paunović iz Leskovca dobio je bubreg. Oporavlja se na niškoj Klinici za nefrologiju. Na dijalizi je bio osam godina.

"Dugo sam čekao. Četiri puta sam bio pozivan – dva puta ovde u Nišu i dva puta u Beogradu na VMA, ali, evo, sada mi se ta sreća ostvarila", kaže Dragiša.

Većina ljudi koji su godinama na dijalizi čeka donore bubrega. Ima humanih porodica i živih srodnika i na jugu Srbije koji su od 2007. godine, donirajući organe spasili 108 života.

"Najvažniju ulogu imaju doktori – da pokušaju da na sve moguće načine, preko medija, u ličnim kontaktima, u svakodnevnom ponašanju i radu pokažu koliko je u stvari to važna stvar i koliko koristi donosi čitavom društvu, a posebno pojedincima koji dobijaju te organe", rekao je dr Dragiša Ljubenović, anesteziolog i koordinator Tima za transplantaciju u Nišu.

U novom Kliničkom centru u Nišu, koji će uskoro biti završen, tim za transplantaciju radiće u najsavremenijim uslovima. Pedeset stručnjaka godinama uspešno u Nišu presađuje bubrege, a očekuje se da će i tim mladih stručnjaka uskoro usavršiti znanje za transplantaciju jetre.

"Sa novim aparatima i u boljim uslovima – za 21. vek, naš tim za transplantaciju moći će mnogo bolje da radi svoj posao, da pomogne svima kojima je organ neophodan i, naravno, da se sam program transplantacije kao državni, podigne na mnogo veći nivo", ističe direktor KC "Niš" prof. dr Zoran Radovanović.

Svi koji žele da postanu vlasnici donorske kartice i potencijalni donori organa mogu u Kliničkom centru Niš da se obrate zdravstvenim radnicima na bilo kojoj klinici i da uđu u vrlo jednostavnu proceduru za dobijanje donorske kartice. Tako se pomaže onima kojima je pomoć najneophodnija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи