Čuvari kontejnera – novo zanimanje podelilo Novosađane

Da li je opravdana odluka novosadskog Komunalnog preduzeća da angažuje čuvare kontejnera? Kome je sakupljanje sekundarnih sirovina jedina zarada, a ko se bogati od smeća? To je tok polemike koja se vodi poslednje sedmice, ali u Novom Sadu će uskoro na smeće paziti nove patrole.

Ni policija, ni komunalna policija, već patrole koje je angažovalo komunalno preduzeće, od 1. jula u Novom Sadu staju u odbranu kontejnera.

Kada budu startovali, novi novosadski čuvari patroliraće gradom od četiri posle podne do osam ujutro. Osmatraće kontejnere da bi ih zaštitili od uništavanja, neovlašćenog iznošenja smeća, odlaganja otpada kojem tu nije mesto. Za sve to, Gradska čistoća potpisala je ugovor sa dve privatne firme, vredan gotovo šest miliona dinara.

U Gradskoj čistoći kažu da mesečnu štetu procenjuju na više od milion dinara.

"Odnose se kompletni delovi kontejnera i prave se merdevine od džakova da bi mogli da se spuštaju u kontejner i izbacuje se sav otpad napolje, što je ponovo šteta za 'Čistoću'", objašnjava Danijela Jankov iz JKP "Čistoća" Novi Sad.

Građani Novog Sada podeljenog su mišljenja oko čuvara kontejnera. Jedni smatraju da bi trebalo da ih bude, a drugi pak ističu da nisu potrebni i da će se građanima odvajati od ličnih dohodaka ili od penzija. 

Zato se u neformalno naselje u kojem žive sakupljači sekundarnih sirovina uselio strah. Jedan od njih tako izdržava tročlanu porodicu.

"Na dan isteramo po 1.000 do 1.500 dinara. Nemam nikakve prihode, niti imam nameru da sada još nešto tražim od nekoga, jer znam kakva je socijalna pomoć. Mi ćemo se boriti i dalje da radimo, da zaradimo na svaki način, sem da ne krademo", kaže sakupljač sekundarnih sirovina iz Novog Sada.

U odbranu sakupljača sekundarnih sirovina stali su recikleri. Kažu – komunalno preduzeće oduzima, često, jedinu zaradu za oko 20.000 ljudi.

"Sedamdeset odsto sakupljača sirovina čine Romi i teramo ih u zonu u kojoj neće obezbediti svoje preživljavanje", objašnjava Kristina Cvejanov iz Srpske asocijacije reciklera.

Recikleri kažu i da ne štite svoj interes, jer otkup sirovina od sakupljača čini tek nekoliko procenata prikupljenog materijala. A za to plaćaju 11 odsto poreza. U "Čistoći" ih, ipak, optužuju da brinu jedino o bogaćenju. Godišnji profit koji bi, umesto njih, mogli da ostvare procenjuju na 20 miliona dinara.

"Sve ono što se nađe u kontejnerima pripada JKP 'Čistoća' i Gradu Novom Sadu i Novosađanima, to znači da je onda počinjena šteta svima", kaže Danijela Jankov JKP "Čistoća" Novi Sad.

Da li komunalno preduzeće ima kapacitete da preradi sav otpad – u tome se sa reciklerima ne slažu. Saglasni su da bi kompromisno rešenje bilo da se oni koji zarađuju od smeća uvedu u legalne tokove.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом