петак, 16.06.2017, 08:00 -> 08:29
Извор: РТС
"Potrebna korenita promena i razvoj srpske elektroenergetike"
Evropska unija traži da nacionalne Elektroprivrede obezbede sigurno snabdevnje strujom bez zagađenja životne sredine. Tim Srpske akademije nauka i umetnosti predstaviće danas smernice razvoja srpskog elektro-energetskog sistema koji je, u eri ubrzanog tehnološkog razvoja, pred velikim izazovima jer 70 odsto struje dobijamo sagorevnjem uglja.
Dopisni član SANU, profesor Slobodan Vukosavić, govorio je za Dnevnik RTS-a o korenitim promenama koje zahteva savremena elektroenergetika.
"Vi već vidite ponegde vetrogenerator, vidite solarnu ćeliju, verovatno za godinu-dve ćete potpisati ugovor sa distribucijom da uzme malo energije iz akumulatora vašeg električnog automobila kada joj to treba, a ona će vam uzvratiti nekim drugim benefitima – znači, jeftinijom energijom ili tome slično. Svi su izgledi da ćemo imati jednosmernu struju na dalekovodima. Dakle, te promene su korenite i energetika mora da se menja, i u Srbiji mi to ne možemo da izbegnemo, znači to je neminovno", rekao je Slobodan Vukosavić, dopisni član SANU i predsednik organizacionog odbora sipozijuma.
U kom pravcu moraju ići te promene?
- Zbog problema sa gasovima, mere koje će biti donete će sasvim onemogućiti korišćenje lignita u elektroenergetici. Dakle, da koristimo lignit a da paralelno razvijamo nove tehnologije kako bi se u tu igru blagovremeno uključili, u igru proizvodnje nove tehnologije i da ne bi došli u situaciju da jednoga dana moramo sve kupovati. Bogate zemlje koje imaju mnogo novca mogu sebi priuštiti da kupuju električnu energiju, mi nismo u toj situaciji.
Predlažete bolju komunikaciju struke, predstavnika Elektroprivrede, države i potrošača. U celoj priči su najvažniji potrošači, šta građani mogu očekivati?
- Cena električne energije je i dalje pod kontrolom države, barem za male potrošače i za domaćinstva. Ona je nažalost i socijalna kategorija. Niska cena električne energije danas ne pomaže socijalno ugroženima, ako pogledate, najveću korist od niske cene električne energije ima onaj ko na primer ima bazen, pa greje vodu. Hajde da ga dovedemo u situaciju da malo skuplje plaća to grejanje ili da pliva u hladnoj vodi. Ako hoćemo da pomognemo onima koji su zaista ugroženi treba izmestiti socijalnu politiku iz energetike. Malo domaćinstvo koje nema dovoljne prihode retko je veliki potrošač. I moramo da se ugledamo na zemlje kojima želimo da se pridružimo. Mi imamo malo neobične navike – svaka kuća ima trofaznu struju, mogućnost da troši najmanje 25 kilovata. Ako se malo prošetate u naš komšiluk, odete u Italiju, ljudi u domaćinstvima imaju priključak koji je monofzan.
Kakva je perspektiva za širenje EPS-a u regionu?
- Elektroenergtika uopšte je jedna od oblasti gde su investicije najisplativije, svi su raspoloženi da investiraju u energetiku. Zato i ove velike zapadne kompanije znaju puno o našoj elektroprivredi. Najpre treba uspostaviti saradnju. Ako imamo dovoljno snage, mislim da bi bilo jako mudro da srpska Elektroprivreda investira u crnogorsku u Elektroprivredu BiH.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар