Primena hitnih mera, prvi problemi na terenu

Od prvog juna na snazi je novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Mnogo se govorilo o tome kako će taj zakon promeniti Srbiju, pa i odnose između žena i muškaraca. Da li se zakon striktno primenjuje od prvog dana, kako se i najavljivalo?

Sudije od početka juna imaju više posla. U proseku svakog drugog dana samo u Prvom osnovnom sudu je po jedna hitna mera produžena nasilnicima koji su udaljeni iz kuće ili im je zabranjen prilazak žrtvi.

"Za sada u Prvom osnovnom sudu nije odbijen nijedan predlog tužioca za produženje hitnih mera. Rano je govoriti da li se postižu svi efekti koji se žele postići", kaže sudija i pi-ar Prvog osnovnog suda u Beogradu Ivana Ramić.

Nije rano za suočavanje sa prvim problemima na terenu. Kada sud produži meru – treba je dostaviti onom ko je udaljen iz stana. Pitanje je na koju adresu i ko je dostavlja?

"To su problemi koji se trenutno rešavaju u praksi i policija je u ovom momentu ta koja uručuje rešenja o hitnim merama koje su izrečene. Naravno da će u praksi neki problemi biti rešavani u hodu", ističe Lazar Lazović iz Udruženja tužilaca Srbije.

U hodu bi moralo da bude rešeno i pitanje broja zaposlenih u tužilaštvu. Iako su pojedine procene da nedostaje 700 službenika, u Udruženju tužilaca ne mogu da potvrde da li je taj broj tačan.

"I u trenutku pre stupanja na snagu mi smo imali situaciju da nedostaju javni tužioci, pomoćnici, tužilački pripravnici, a budući da ovaj Zakon daje neka nova ovlašćenja evidentno je da se tužilačka organizacija mora osnažiti", rekao je Lazovi i istakao da nedostatak oko 700 službenika neće uticati na primenu zakona.

Autonomni ženski centar deceniju se zalagao za Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Prve rezultate pozdravljaju. Primenu propisa testirali su dva meseca pre njegovog stupanja na snagu u tri opštine.

"Najveći problemi će biti u organizovanju tih sastanaka tela za koordinaciju i saradnju. Ono što je najveći izazov jeste kako da ti sastanci na kojima će biti možda i puno slučajeva teku što brže i da se profesionalci uhodaju u tom razmatranju procene rizika", ukazuje Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra. 

Obaveza grupe za koordinaciju je da se sastane na 15 dana. Osim slučajeva nasilja u porodici, tužilac, policija i Centar za socijalni rad treba da analiziraju i druge slučajeve rodno zasnovanog nasilja i naprave plan zaštite i podrške za svaku žrtvu. Sa prvim brojevima i rezultatima u Tužilaštvu, kažu, izaći će krajem meseca.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво