Koliko policiji u istrazi znači pomoć građana?

Ministarstvo unutrašnjih poslova, u saradnji sa NIS-om, raspisalo je nagradu od dva miliona dinara za građane koji daju informaciju u vezi sa ubistvom radnice na benzinskoj stanici "Veliki Mokri Lug", pre dvadesetak dana. Dok policija tvrdi da je pomoć građana dragocena u otkrivanju zločina, stručnjaci upozoravaju da treba biti oprezan s informacijama koje nude građani motivisani novčanom nagradom.

Neuobičajeno, ali delotvorno. U domaćoj praksi ne tako česta – novčana nagrada, pokazalo se, ume da bude dobar metod za rešavanje krivičnih dela.

"Dešavalo se da dobijemo informacije kako iz prijateljskog tako i rodbinskog okruženja samog izvršioca, tako da nam svaka informacija od strane građana znači", ističe Uglješa Stešević iz Uprave kriminalističke policije.

Novac, kao motiv, mnogim građanima ume dodatno da "otvori oči i odreši jezik".

"U praksi kod policije imate sledeću sliku – ako traži pomoć građana, ili čak i ako ne traži, onda postoji more poziva da se kaže – 'e ja sam to video, ja to znam' ili 'čuo sam, načuo'. Većina tih poziva su, nažalost, nekvalitetni, lažni ili potpuno nepouzdani, ali policija to jako dobro zna", ukazuje kriminolog Dobrivoje Radovanović.

Da je ključna informacija naizgled nevažan detalj sa lica mesta, uverava praksa.

"Svaka karakteristika uočena na samom izvršiocu, u šta je obučen, visina, boja kose, obeležja, vozila, njegovo kretanje, udaljavanje sa lica mesta, sve nama znači u cilju pronalaska i identifikacije izvršioca", objašnjava Stešević.

Građani jesu voljni saradnici, ali ne i pouzdani očevici. To pokazuju istraživanja.

"Pamti se samo ono što je jako neobično u tom oblačenju, neki detalj koji strašno odudara od klasičnog oblačenja, boja koja strašno odudara, ali u 90 odsto slučejeva ti iskazi su potpuno pogrešni. Imate eksperimente koji pokazuju da posle pet minuta vi ne znate da opišete čoveka koga ste videli", kaže Radovanović.

Da bi došla do informacija koje su tada uticale i na budućnost države, Srbija je pre deset godina nudila nagrade. Po milion evra za pomoć u pronalaženju Ratka Mladića i Radovana Karadžića.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом