Radio Beograd domaćin velike Konferencije o digitalnom radiju

U Kamenoj sali Radio Beograda održana je Konferencija "DAB Digitalni radio u Evropi" koja je okupila stručnjake i poslenike radijske industrije iz deset evropskih država.

Cilj konferencije DAB je popularizacija digitalnog radija, razmena mišljenja korisnika radijskog tržišta, predstavljanje informacija i iskustava iz zemalja koje su proces digitalizacije završile ili ga privode kraju.

Radio Beograd je ovu jednodnevnu konferenciju organizovao u saradnji sa Euroradijom Evropske radiodifuzne unije i organizacijom "WorldDAB", koja podržava razvoj digitalizacije radija širom sveta.

Otvarajući konferenciju, direktor Radio Beograda Milivoje Mihajlović istakao je da je za ovu kuću to izuzetno važan dan i da je prirodno što je najstariji elektronski medij na Balkanu njen inicijator, jer želi da aktivno učestvuje u kreiranju ambijenta za razvoj digitalnog radija.

Direktorka tehnike Radio Beograda Zorana Bojičić mišljenja je da ova konferencija ubrzava proces digitalizacije radija, koji do kraja može biti sproveden samo u sinergiji sa ostalim odgovornim institucijama u zemlji, uklučujući resorno Ministarstvo trgovine i telekomunikacija Republike Srbije, REM i Javno preduzeće "Emisiona tehnika i veze".

Direktor Euroradija Evropske radiodifuzne unije (EBU) Grejem Dikson ocenio je da je digitalni radio neophodna investicija za svako društvo koje želi da ide u korak sa savremenim medijskim tehnologijama i da je od izuzetnog značaja za ceo evropski radiodifuzni prostor uvođenje odgovarajućih standarda emitovanja programa.

Glavne prednosti uvođenja digitalnog radija su postojaniji i robusniji signal koji stiže do slušalaca i proširenje frekvencijskog spektra koje bi uspešno rešilo problem prebukiranosti etra, ali i otvorilo prostor mnogo većem broju specijalizovanih radijskih programa, što su i iskustva država u kojima je proces digitalizacije u toku.

Među državama koje su do sada digitalizovale svoje radijske mreže su Norveška, koja je u većem delu teritorije već ukinula emisitovanje analognog FM signala, Velika Britanija u kojoj je digitalni radio zamajac razvoju automobilske industrije, jer čak 87 odsto novih automobila ima digitalni radio, dok se iz regiona prva na ovaj korak odlučila Slovenija septembra prošle godine.

Posebna pažnja na konferenciji posvećena je i ekonomskom aspektu i analizi troškova koje snose emiteri za distribuciju radijskog sadržaja, što je još jedna od prednosti uvođenja digitalnog radija.

Strategijom za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa u Republici Srbiji iz 2012. godine, definisan je okvir za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje radio programa radi što efikasnije i kvalitetnije isporuke radio sadržaja do krajnjeg korisnika.

Prema toj strategiji Analogni signal neće biti ukinut kao kod televizije, tako da to neće biti problem za slušaoce. Međutim, slušaoci žele povećanje pokrivenosti dobrim signalom i to je jedan od argumenata učesnika konferencije u Radio Beogradu u prilog ubrzanja procesa digitalizacije radija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво