Medijacija - jeftinija od sudskih sporova ali nedovoljno zastupljena

U nekim zemljama više od 90 odsto sporova rešava se vansudski, dok se u Srbiji i dalje radije čeka sudska presuda. Iako medijacija u Srbiji postoji dve godine, nudi kraće vreme za rešavanje spora, 10 puta jeftinije, prošle godine tek nešto više od 200 sporova rešeno je na ovaj način . U Srbiji ima više od 400 licenciranih medijatora koji mogu da posreduju u porodičnim, privrednim, radnim, imovinskim postupcima.

Umesto višegodišnjih suđenja, spor oko međe ili imanja mogao bi da bude rešen za samo nekoliko meseci. Da pri tom i ne košta mnogo. Ali i dalje radije biramo sud, nego dogovor.

"Nažalost, naši pravnici još nedovoljno poznaju medijaciju. Jedan od razloga je i nedovoljno poklanjanje pažnje na pravnim fakultetima. Kada postanu sudije, tužioci, ne vide medijaciju kao prvu opciju, nego odmah idu na sud", kaže Blažo Nedić iz Udruženja medijatora.

Medijacija bi i sudovima pomogla da se rasterete. Zato je i za Ministarstvo pravde ova godina posvećena promociji alternativnom rešavanju sporova.

"Već imamo prve rezultate, moža nisu onako kao što smo bili ambiciozni na početku sa primenom Zakona. Ali opet kada uporedimo znatno veći broj medijatora je upisan, s druge strane imamo i veći broj postupaka koji su se vodili pred medijatorima", kaže Nela Kuburoivić, ministarka pravde.

Prošle godine je 256 slučajeva je započeto, 206 uspešno okončano. Medijatori, tvrde nedostaje bolja saradnja sudova. Prema evidenciji sudova, tek 30 predmeta je upućeno na medijaciju. Dve trećine je uspešno završeno.

"Pokušali smo sudije da stimulišemo i kroz pravilnik o vrednovanju njihovog rada gde je na neki način uključena i medijacija koju bi rešili, tako da im se i to računa u normu. A svakako ćemo pokušati kroz izmene Zakona o parničnom postupku", kaže Kuburovićeva.

Da dogovor o sporu zaživi i kod nas radi se i kroz projekte Evropske unije, jer jedno od merila za poglavlje 23 je i unapređenje alternativnog rešavanja sporova. Dobar primer kako može da zaživi daje Italija gde se posredovanjem reši i do 40 odsto privrednih sporova.

"Italija je donela zakone i sada je medijacija obavezna za strane u sporu. Moraju da pokušaju da se dogovore. I sada to funcioniše uspešno, jer ljudi ranije nisu razumeli prednosti medijacije", rekao je Majkl Meklarit, advokat u GE Oil&Gas.

Medijaciji se može pristupiti pre ili tokom sudskog spora. Građani sami biraju koji će im posrednik pomoći sa spiska licenciranih medijatora na sajtu Ministarstva pravde.

Postupak je dobrovoljan, neformalan i jeftiniji od 35 do 60 odsto u odnosu na sudski proces.

"Oni na kraju imaju toliko poverenja da čak i ne idu kod notara koji bi im overio taj sporazum, ali i za one koji su skeptični postoji ta snaga izvršen isprave koja je negde dodatna sigurnost", kaže Nina Nicović, advokat i posrednik.

Kod nas se za sada privrednici najčešće dogovaraju van sudnice. Ali rešavaju se i porodični sporovi, kao i radni, a najbrojniji među njima su sprečavanje zlostavljanja na radu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво