Kako se agencije "ugrađuju" posle udesa

Često se dešava da odmah posle saobraćajnog udesa agencije ili advokatske kancalarije stupaju u kontakt sa oštećenima i to sa predlogom da ih zastupaju pred sudom i u njihovo ime potražuju odštetu od osiguravajućih društava. Procedura je veoma komplikovana, pa oštećeni često pristaju na tu uslugu, kako bi odmah dobili novac za odštetu koji im agencija nudi, a koji je po pravilu mnogo manji od onoga što bi dobili u redovnom sudskom postupku.

Interesantno je, kažu u Komitetu za saobraćaj, kako informacija o podacima oštećenog do agencija stiže za nekoliko sati i da one ne uzimaju sve slučajeve, već samo one koji nisu sporni i odmah su naplativi. 

Najčešće se naplaćuje takozvana "trzajna povreda vrata", koja je najteže medicinski dokaziva, a dovoljno je da vas neko udari otpozadi, vi kažete da vas vrat boli, uzmete potvrdu i zapisnik policije, i čeka vas odšteta od 250.000 dinara ako idete u sudski spor sa osiguravajućim društvom.

Međutim, agencije tu odmah uskaču, nude od 80.000 do 100.000, a vi treba samo da potpišete punomoćje da oni u vaše ime vode postupak i naplate celu sumu. Tako vi praktično prodajete dug od 250.000 za 100.000 dinara.

"Na samo da 'cure' podaci o ličnostima, već se ide i korak dalje pa nam građani kažu da se neki službenici ponašaju kao agenti tih agencija i daju im punomoćja na potpis i govore im da će po njih biti mnogo bolje ukoliko ih zastupa agencija", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Ima primera lakših povreda kada, na primer, polomljena ruka ili noga u saobraćaju može doneti odštetu i do pola miliona dinara. Nekada se desi da žrtva uzme samo 200.000 dinara, a da se agencija po raznim osnovama naplati i trostruko. Agencije imaju svoje kanale za informisanje koje redovno plaćaju, svi uzimaju procenat. Ako žrtva pristane na uslugu agencije i potpiše papire, čitav postupak je zakonski pokriven.

"Građani ne bi trebalo olako da prihvataju obećanja da će im odšteta biti naplaćena od strane nekih lica, koja možda jesu, a možda i nisu kompetentna. Ono što moraju da imaju na umu da je sigurno potrebno veštačenje, a ponekad i medicinsko veštačenje, pa treba da budu oprezni", kaže Boris Antić, sudski veštak sa Saobraćajnog fakulteta.

Takav vid naplate osiguranja postoji i na Zapadu, ali je tamo zabranjeno stupanje u kontakt sa žrtavama odmah po udesu, proganjanje po bolnicama, uznemiravanje rodbine nastradalih, što se kod nas često dešava.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи