Ljubožda, Albanci protestuju zbog povratka Srba

U selu Ljubožda kod Istoka, 13 raseljenih Srba nekoliko sedmica priprema teren za povratak na svoja imanja. Kuće su im porušene i zapaljene, a jednu, najmanje oštećenu, koriste kao zajednički smeštaj. Nekoliko dana po povratku naišli su na otpor Albanaca. Međutim, kažu da ih protest nije uznemirio.

U selu Ljubožda kod Istoka trinaest raseljenih Srba je rešilo da se vrati na svoja imanja, a prva reakcija dojučerašnjih komšija Albanaca nije pozitivna. Povratnike čuva policija 24 sata dnevno.

"Nije lako, ali moramo da se borimo da bismo prevazišli malo strah, malo da se prilagodimo mestu, da naviknemo na ove temelje koji su srušeni, gde treba da nastavimo život gde je stao", navodi Žarko Zarić, predstavnik povratnika u Ljuboždi.

Uz porušene kuće, povratnici su dočekani i demonstracijama Albanaca. Optužuju povratnike, pre svih njihovog predstavnika, da je kao policijski službenik, odgovoran za stradanje Albanaca tokom sukoba na Kosovu.

"Mi imamo veliku imovinu, veoma je kvalitetna zemlja, bogata zemlja, koju pokušavaju da nam uzurpiraju, da nam je otmu", objašnjava Zarić.

Ističe da niko od povratnika u Ljuboždi nije prodao svoju zemlju.

"Mi koji smo ovde nismo prodali svoju zemlju. Pokušavamo da vratimo tu imovinu, da ponovo radimo na svom imanju", ističe Zarić. 

Među povratnicima nosioci domaćinstava su jedanaest muškaraca i dve žene.

"Život ovde trebalo je neko da započne prvi. Mi moramo dobar temelj da postavimo ovde, da bi se naši vratili", navodi Dragoslava Nikolić.

Njen komšija Miodrag Tijanić ističe da se nada da će se u svoju kuću useliti do jeseni.

Slične povratničke muke i izazove imali su i povratnici u selu Žač, u istoj opštini.

"Tako smo i mi imali problem. Mi smo došli na svoje. Na nas su pucali, kamenovali nas, dizali demonstracije. Prolazili smo neke teške trenutke, ali mi smo bili uporni da istrajemo u tome i, evo, posle sedam godina, mi smo ovde mirni", objašnjava Nebojša Drljević, povratnik u Žač.

Povratak Srba u Ljuboždu, ako bude uspeo, malo će osnažiti krhku srpsku zajednicu u samom Istoku i bližoj okolini.

"Ovde ima negde dvadesetak domova u kojima neko živi, obično su to starija domaćinstva. Poneko od njih svrati, četvrtkom je pijaca pa tu dođu i onda se vidimo. Inače je vrlo teško", navodi Srđan Sekulić, sveštenik u Istoku.

U istočkoj opštini je do sukoba na Kosovu bilo oko 50.000 stanovnika, Srba je bilo 10.000.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се