Formirani novi timovi vojske i policije za zaštitu granice

Portparol Ministarstva odbrane Jovan Krivokapić kaže da su zajedničke snage vojske i policije koje obezbeđuju državnu granicu od ulaska ilegalnih migranata, formirale tri nova tima za suzbijanje krijumčarenja na granici sa Bugarskom i Makedonijom.

Krvokapić navodi da su u timovima su pripadnici bezbednosnih struktura Ministarstva unutrašnjih poslova i Vojske.

"Novi timovi su prisutni na terenu dve nedelje, a pre nekoliko dana, uhvatili smo dve grupe krijumčara i otkrili 20 migranata koji su bili smešteni u jednoj privatnoj kući", kaže Krivokapić za Tanjug.

Krivkoapić objašnjava da je smanjen pritisak ulaska u Srbiju iz pravca Bugarske, Makedonije i Crne Gore, a da se broj pokušaja prelaska državne granice u dužini od 560 kilometara, smanjio čak deset puta, jer je više od dve hiljade pripadnika zajedničkih snaga raspoređeno na granicama

"Od početka godine je otkriveno 20,000 ilegalnih migranata, a nekoliko desetina hiljada je sprečeno u nameri da prođe ovom rutom pa su zaobišli našu zemlju", kaže Krivokapić.

Prošle godine smo imali 200 ilegalnih pokušaja prelaska granice dnevno, navodi Krivkapić, a u proteklih sedam dana, od kada deluju timovi, taj broj je sveden na manje od 20 pokušaja ulaska u Srbiju.

"Cilj novih timova, a reč je o iskusnim operativcima iz bezbednosnih službi, koji zajedno sa postojećim snagama rade na terenu, je da sa postojećim snagama na terenu zaštite granicu", dodaje Krivokapić.

Podseća da pomoć u zaštiti državne granice od ilegalnih migranata i krijumčarenja ljudima od oktobra 2016. godine pružaju i međunarodne snage.

To su policajci iz Češke, Slovačke, Austrije, Mađarske i Slovenije, a njih je trenutno 50 na terenu, kažu iz Ministarstva odbrane.

U odnosu na 2016. godinu, danas je sasvim promenjena struktura migranata.

Ranije je većina bila iz Sirije, a danas ih je iz ove zemlje manje od deset odsto. S druge strane, trenutno je Avganistan, gde rat traje već 20 godina, zemlja porekla najvećeg broja ljudi koji su se uputili ka Evropi.

"Zemlja porekla migranata se promenila. Registrovali smo proteklih osam meseci da najviše njih dolazi iz Avganistana i to do 70 odsto, dok je ostatak iz Sirije, Pakistana i drugih zemalja"”, objašnjava Krivokapić.

Krivokapić navodi da se migranti snalaze na razne načine kako bi prešli granicu.

"Nailazili smo na slučajeve da se migranti skrivaju u rezervnom točku kamiona, a čak su se maskirali i u obliku autobuskih sedišta, kaže Krivokapić.

Objašnjava da, kako bi se domogli Zapadne Evrope, migrant su spremni da daju svoj život prevozeći se u cisternama sa opasnim materijama, gde su postavljali grede ispod. "Na njima su provodili po 20 sati kako bi se domogli svog odredišta", dodaje Krivokapić.

Put "balkanskom rutom" od Avganistana do Nemačke, tvrde upućeni, košta između 10.000 i 20.000 dolara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 03. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом