Komitet UN Srbiji: Imenujte tužioca za ratne zločine

Fond za humanitarno pravo je saopštio da je Komitet UN za ljudska prava preporučio Srbiji da bez odlaganja izabere tužioca za ratne zločine, obezbedi mu nezavisnost, te da procesuira ratne zločine, utvrdi sudbinu nestalih i obešteti žrtve.

Radi otklanjanja identifikovanih nedostataka, Komitet je preporučio Srbiji da istraži sve nerešene slučajeve nestalih osoba kako bi se utvrdila njihova sudbina i pronašli posmrtni ostaci, te da njihove porodice informiše o ishodu istraga.

Takođe Srbija bi, kako preporučuje Komitet, trebalo da procesuira sve počinioce ratnih zločina, uključujući srednje i visoko rangirane zvaničnike, izmeni Zakon o civilnim invalidima rata i Zakonik o krivičnom postupku kako bi se proširila definicija žrtve i oštećenih u postupku.

U saopštenju FHP-a se dodaje da je Komitet preporučio Srbiji i da svim žrtvama prisilnih nestanaka omogući ostvarivanje prava na reparacije u skladu sa standardima ljudskih prava i bez odlaganja imenuje novog glavnog tužioca za ratne zločine, kome treba da osigura nezavisnost.

Kao pozitivne pomake Komitet je naveo ratifikaciju Međunarodne konvencije o zaštiti svih lica od prisilnih nestanaka (2011) i potpisivanje Protokola sa Bosnom i Hercegovinom o saradnji u potrazi za nestalim osobama (2015).

Komitet je, kako navodi FHP nakon sastanka 23. marta ukazao pored ostalog na pomenute nedostatke, a kao problematične oblasti Komitet je identifikovao i prava i položaj Roma, LGBT osoba i osoba sa invaliditetom, žena, dece, izbeglica i azilanata, žrtava trgovine ljudima i prisilnog rada, kao i žrtava zločina koji su počinjeni u kontekstu oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji.

Liberalno-demokratska partija ukazala je na zapažanja Komiteta za ljudska prava UN i pozvala Vladu Srbije da najozbiljnije uzme u obzir ta zapažanja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво