Požari na otvorenom – lako planu, a teško se gase

Sa dolaskom toplijeg vremena, sve je više radova na otvorenom. Građani često pale travu i drugo rastinje. Koliko je to opasno, pokazuje podatak da je od početka godine u požarima na otvorenom stradalo 10 osoba, a povređeno 18. Iz Sektora za vanredne situacije upozoravaju građane da je zabranjeno spaljivanje ostataka biljaka i strmnih useva i smeća na otvorenom prostoru.

Od početka godine najveći broj požara na otvorenom zabeležen je u borskom, pirotskom, užičkom i čačanskom kraju. Samo ovog meseca u Pirotskom okrugu, vatrogasci su ugasili 130 požara, što je četiri puta više nego u istom periodu prošle godine.

"Koliko je teško, šta reći osim da četiri dana nismo išli kući, ni moje kolege vatrogasci spasioci ni ja. Još vegetacija nije krenula, ima dosta gorivog materijala, suve trave, pa se vrlo brzo šire požari, tako da molim stvarno sve naše građane za maksimalnu dozu opreza. Posledice su stvarno nesagledive, od šuma koje su gorele, kako četinarske tako i listopadne, a izgoreli su i neki objekti", kaže Miljan Pančić iz Odeljenja za vanredne situacije u Pirotu.

Ove godine je u Srbiji bilo više od 5.000 požara na otvorenom. U njima je za samo tri meseca stradalo desetoro ljudi, koliko je nastradalo u toku cele prošle godine. Uglavnom su to stariji ljudi, koji su pokušali sami da se izbore sa vatrom.

"Ove godine je podneto 15 prekršajnih prijava i šest krivičnih prijava u ovom kratkom periodu. Naravno, ne treba samo sektor da podnosi, to može i inspekcija lokalnih samouprava, takođe i ostale inspekcije imaju mogućnost da rade po ovim zakonima", kaže Goran Nikolić iz Sektora za vanredne situacije.

U slabo naseljenim krajevima požar se ne primeti na početku već kada zahvati veliku površinu. Tada pojedinac ne može da uradi ništa osim da obavesti vatrogasce.

"U početku požar možete ugasiti čašom vode, a kasnije vam treba čitava brigada da to ugasi, pogotovo kada uđe u neki šumski kompleks zimzelenog niskog drveća, koji se teško gasi. I kada je tu vetar, kada ode u krunski požari, to je zaista teško gasiti. Onda se i avijacija primenjuje, ogromna sredstva i veliki broj ljudi", kaže Goran Nikolić.

Praksa pokazuje da su najčešći uzroci požara na otvorenom ljudski nemar i nepažnja. U zavisnosti od posledica, za izazivanje požara zaprećene su novčane i zatvorske kazne.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом